21/08/2020

Uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüzüne kalması sonucu yaşamına son verdiği belirtilen İ.E. için sokağa çıkan HDP’li kadınlar, “Kardeşimiz İ.E.’nin ölümüyle duyduğunuz üzüntü büyüktür. Fakat öfkemiz daha büyüktür” bir basın açıklaması yaptılar.

HDP Iğdır il binasının bulunduğu Doğubayazıt caddesinde düzenlenen basın açıklamasını HDP’li Hoşhaber Belde belediye Eşbaşkanı Oya Malgaz okudu.  

Eşbaşkan Malgaz şunlara dikkat çekti: Geçtiğimiz günlerde Musa Orhan isimli bir uzman çavuş, genç bir kadına tecavüz etti, günlerce alıkoydu. Genç kadın defalarca başvuruda bulunduğu halde sesini, çığlığını duyuramadı hiçbir yere. Çığlığını intihar ederek duyurmaya çalıştı. İntihar ettiği günden bugüne basına yansıyan mektubuna rağmen herhangi bir işlem yapılmadı. Yine alkollü savunması yapıldı. Alkollü olması onun için bir koruma kılıfı olarak kullanıldı. 

 Şırnak’ta bir benzeri yaşanan küçük bir kız çocuğunun taciz edilmesini Şırnak Valiliği problem olarak görmemişti.

 Tıpkı Şırnak’ta olduğu gibi Batman’da da ‘alkollü’ savunması yapıldı

 Tecavüz olayını gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı, ajansa erişim engeli getirildi. Ailenin defalarca başvurusu olmasına rağmen tutuklama kararı gelmedi, yetkililerden tek bir açıklama gelmedi.

 Yetkililer olayın üstünü kapatmak için elinden geleni yaptı. Yetkililer saatlerce genç kadının cenazesini ailesine teslim etmedi. Gecenin bir yarısı, karanlığın bu suçu örteceğini düşünerek cenazeyi karanlıkta teslim ettiler. Halkın, milletvekili arkadaşlarımızın cenazeye katılımını engellediler.

 Yüz binlerce insanın ‘Musa Orhan tutuklansın’ sesini yükselttikten sonra lütfedip bir karar verdiler. Maalesef Türkiye’de adalet, sosyal medyadan aranıyor…

 Kadın cinayetleri ve taciz olaylarını ortadan kaldırabilecek olan İstanbul sözleşmesini fiili olarak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’ni resmi olarak ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. İktidara soruyoruz İstanbul Sözleşmesi ile derdiniz ne? İstanbul Sözleşmesi, ‘kadına her türlü desteği sağlayın, şiddete uğrayan kadınları koruyun’ dediği için mi rahatsız oluyorsunuz.

 AKP iktidarına bir kez daha sesleniyoruz; İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmeyeceğiz. Tüm saldırılarınıza, manipülasyon çalışmalarınıza rağmen biz kazanımlarımızı korumaya devam edeceğiz. “  

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir