EN SONUNDA ANJİYO ÜNİTESİ AÇILDI

1 yıl önce
152 kez görüntülendi

EN SONUNDA ANJİYO ÜNİTESİ AÇILDI

EN SONUNDA ANJİYO ÜNİTESİ AÇILDI

06/07/2021

         Yıllardır yılan hikâyesine dönen ve açıldı açılacak diye her platformda tartışılan Anjiyo Ünitesi dün törenle açıldı.

         Kalp rahatsızlıkları olan hastalar, anjiyo olması için çevre illere sevk ediliyordu. Bazen hasta gideceği yere ulaşmadan göçüyor ve bu durum ise çeşitli ve biraz da haklı sert eleştirilere yol açıyordu.

         Daha önceki ilgililer, sağlık müdürleri, hastane başhekimleri bu konuya eğiliyor, anjiyo ünitesi için girişimlerde bulunuyorlardı. Ama çeşitli bürokratik nedenlerden ötürü hayata bir türlü geçmiyordu.

         Sonunda bu ünitenin açılışı şimdiki yöneticilere nasip oldu.

         Dün saat 16’da açılışı yapmak üzere Vali Sayın Sarıengin hastaneye geldi. Bahçede İl Sağlık Müdürü Caner Tazegün ve Başhekim Selahattin Karagöz tarafından karşılandı ve refakat edildi.

         Açılışa Cumhur ittifakında olan siyasi parti başkanları ve diğer ilgililer katıldı. Konunun siyasi ayağına sahiplenmek adına gelmiş olsalar gerek.AKP İl Başkanı Ali Kemal Ayaz ve MHP İl Başkanı Ersoy İçer açılışta hazır bulundular.

         AKP kendisini devlet ile özdeşleştirdiğinden bu tür yapım, inşa ve açılışları kendi hanelerine yazıyorlar. Oysa bu bir devlet organizasyonudur. AKP lilerin vergileri veya üye paylarıyla değil halkın vergileriyle yapılmaktadır. Bu nedenle siyasetin olmazsa olmazı olan muhalefet parti başkanları da orada bulunmalıydı. Daha doğrusu çağrılmalıydılar ama böyle bir demokratik tavrın daha çok uzağındayız

         Belediyeyi temsilen ise başkan yardımcısı Ferdi Turan’da hazır bulundu.

         Bu cümle ve yorumdan hareketle eski AKP İl Başkanı Av.Ahmet Tutulmaz da oradaydı.

         Vali Sayın Sarıengin açılış öncesi ilgililerden bilgi aldı. İncelemelerde bulundu. Zaten o sırada bir hasta da anji oluyordu.

         Daha sonra ilgili ve yetkililer Başhekimlik makamına geçtiler.

         Önceden ev sahibi durumunda olan Başhekim Selahattin Karagöz hazırlık yapmış ve masalara çok güzel, iri ve aroması pek güzel Ağ Erik ve kuru çerezler koydurtmuştu. Ancak içecek, en azında suyun yokluğu hele bu sıcakta bir eksiklikti. O telaş sırasında başhekim bunun farkına varamayabilirdi ama hazırlığı yapanlar da bu ayrıntının farkına varamamışlardı. Bilahare ben istedim. Koli ile bardak su getirdiler ama dolaptan değil. Hava sıcak su sıcak,

          Başhekim tam bir ev sahipliği örneğini vererek koltuğunu Vali Bey’e verip, kendisi yan ve arka tarafta oturdu. Arka planda kaldı.

         Sistemin doğasında bu var.Bütün icra ve ağırlık başhekimde olur ama kendisi ana kadrajda gözükmez

         Ben aslolan hasta olmamak. koruyucu hekimliğe ağırlık vermek olduğunu, 50 yaşına kadar para kazanmak adına sağlığımızı bozarız,50 den sonrada sağlığımızı kazanmak için para harcarız. Paket gıdalar, GDO su değiştirilmiş yiyecekler, radyasyonlar vesaire doğamızı altüst ediyor., dedim.

         Vali Bey’de korucu hekimliğe önem verildiğini. sağlık alanındaki gelişmeler çalışmalar ile yaş ortalamasının 10-15 yıl uzadığını belirtti. Benim yaşım soruldu (75)  ve daha Türkiye ortalamasını yakalamamış olduğumu üç yılım bulunduğunu ama 20 yıl daha yaşamam için Vali özel dileğini belirtti. Teşekkür ettim kendilerine.

         Sohbette bir ara benim BOHEM yaşantıma değindi. Saygı duyduğunu belirtmesi kayda değer. Çok anlayışlı, hoşgörülü, demokrat ve çağdaş bir fikri yapıya sahip olduğunu da bu vesile ile öğrendim. Yakışır.

         Saygıya değer Vali Sarıengin toplantı veya açılışlara tam zamanında geliyor. İlgililerden bilgi alıyor. Soruyor sorguluyor. Telkin ve tavsiyelerde bulunuyor ve boş yere zaman harcamamak adına sonlandırıyor.

Burada da öyle oldu. Sohbeti kısa kesip İşimiz gücümüz var. Sizlerin de diyerek ilgililere başarılar dileyip kalktı.

         Bu ünitenin hayata geçişinde emeği katkısı bulunan herkese gazeteci olarak, Iğdırlı olarak minnet ve şükranlarımı sunuyor ve kutluyorum.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık