EKİNİ TERİYLE SULUYANLARIN OZANIYDI: MAHZUNİ!

1 yıl önce
4.029 kez görüntülendi

EKİNİ TERİYLE SULUYANLARIN OZANIYDI: MAHZUNİ!

 

EKİNİ TERİYLE SULUYANLARIN OZANIYDI: MAHZUNİ!

19/05/2021

 

Hep derim ya; “ozanlarımız halk damarından gelmiş, halkın ak sütüyle beslenmiş, halktan aldığını gerisin geri halka veren; sazı, sözü ve özüyle halkın sorunlarını kendine dert edinmiş, Anadolu aydınlanma hareketinin emektar, gönüllü öncüleridir.

 

işleyip de dişleyemeyenlerin ozanı olarak bildiğim

 

 

 

Mahzuni ŞERİF, bu ozanlarımızın öncülerinden biriydi. Çaldı, söyledi, gürledi kabarmış denizlerce. Yurduna hırsız girmişti, susar mıydı? Susmak yakışı kalır mıydı O’na?

 

İçinden çıktığı halkına karşı sarsılmaz bir inancı, değişmez bir bağlılığı vardı. Gücünü, haklılığını, enerjisini buradan alıyor, buradan besleniyor, buradan sesleniyordu… “Bir çift öküz yeter mi” diye BAĞIRIYORDU bir uçtan bir uca ANADOLUDA…

 

Dalgalandırdığı Anadolu denizinde, yarattığı fırtınalı günlerin dalgalarıyla boğuştu; Ezildi, üzüldü, hapis yattı, tırnakları söküldü ama; sinmedi, dönmedi, yılmadı. “Doğudan batıya bir ses yükseltti” yiğit ozanımız, kadim dostum;MAHZUNİ.

 

O MAHZUNİ Kİ: Kızgın çöl güneşinde, öküz bulamayıp çocuklarının anasını çifte koşanların, ekini su yerine teriyle sulayanların Ozanıydı. Haklının hemen yanı başında, haksızın tam karşısında yerini almış bir kahramandı.

 

O Mahzuni ki; çaldıkça çoğaldı, söyledikçe güçlendi, durgun denizleri dalgalandırdı. Sonunda “Anadolu’yu Kucaklayan Ozan” oldu. O şimdi Hacıbektaş’ta Anadolu toprağının sonsuzluğunda. Türküleri sesi;  dillerde, gönüllerde, her yerde; dalga, dalga MAHZUNİ…

 

O Büyük Ozanımızı tam da 19 Mayısı yaşadığımız bu günlerde yitirdik. O Mahzuni ki kendisinden sonrası için; “Bir Mahzuni gider, yüz Mahzuni gelir” demişti.  Ozanın geleceği gören bu sözü bir güneş gibi parlıyor, zihnimizde….Mahzuni yolundan yürüyen, kadir bilen, bu GÖNÜL ve HAK YOLCULARINA Saygılarımla…        

 

 

 

 

 

 

 

The following two tabs change content below.
Reklam

Yorumlar

  1. Turgut Çetin dedi ki:

    Hazinenin toprak altında olması gelenek mi yazı mı kader mi?Şundan ötürü dedim; halkın tüm hazineleri toprak altında da?Ruhları ş’adolsun.

Yorum Yaz

Yukarı Çık