DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e Verilen Cezaya Iğdır’dan Tepki

2 yıl önce
260 kez görüntülendi

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e Verilen Cezaya Iğdır’dan Tepki

23/12/2020

Iğdır HDP Dün Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 22 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e verilen cezaya tepki gösterdi. Konu ile ilgili bugün İl binasının bulunduğu Doğubayazıt caddesinde bir basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasını okuyan HDP Iğdır İl Genel Meclis Başkanı Yaşara Sarıtaş şunlara dikkat çekti:

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven dün gece saat 23.00 sularında Diyarbakır’da bulunan evinde hukuksuza gözaltına alındı. Güven’in hukuk tanımayan bir anlayış tarafından cezalandırıldığı ve gözaltına alındığı bir gerçekliktir.

Haziran 2020’de milletvekilliği hukuksuzca düşürülen DTK Eş başkanı Güven’e Diyarbakır’da yargılandığı davada verilen 22 yıl 3 ay hapis cezası uygulanan düşman hukukunun sonucudur. Bu kararla yargı organları bir kez daha iktidarın çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini göstermiştir. Bu düşmanca karar sadece Leyla Güven’e değil DTK ve Kürtler ile tüm muhalefete yöneliktir. Leyla Güven, hayatını barışa adamış bir mücadele insanı ve onur abidesidir. Cezalarla tutuklamalarla ne Leyla Güven ne de biz mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.

Güven’in Eşbaşkanlığını yürüttüğü DTK bu toprakların barışa kavuşması için en kritik dönemlerde rol almış sivil demokratik bir kurumdur. DTK demokratik müzakere, çözüm ve barış girişimlerinin muhatabıdır. İktidar bu kararla çözümsüzlükte ısrar edeceğini bir kez daha göstermiştir. DTK gibi bir kurumu böylesi yöntemlerle kriminalize etmek boşa kürek çekmektir. Bu yakın tarihte onlarca kez denenmiş, sonuç hep aynı olmuştur. Kürtlerin hak ve barış mücadelesine her saldırı halk nezdinde cevabını almıştır.

Keza, DTK Eşbaşkanı ve 24 Haziran genel seçimlerinde kadınları, Türkiye halklarının ve Hakkâri Milletvekilimiz Leyla Güven, “Ben kaçacak olsam sizin ruhunuz duymaz. Hiçbir yere gitmiyorum. Bu ülkede siyaset yapmaya devam edeceğim, içeride ya da dışarıda fark etmiyor” cevabı faşizme en büyük yanıtıdır.”     

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık