DSİ Son 18 Yılda Iğdır’da 32 Tesisi Hizmete Aldı

1 yıl önce
185 kez görüntülendi

DSİ Son 18 Yılda Iğdır’da 32 Tesisi Hizmete Aldı

09/02/2021

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Iğdır’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. ’dedi.

Doğu’nun İncisi Iğdır’ın Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Iğdır ilinde inşa edilen 3 adet sulama tesisi ile 468 Bin 840 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Iğdır topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 59 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.

102 Bin 620 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Iğdır için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 2 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 2 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 102 Bin 620 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Iğdır zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.’ dedi.

Iğdır İlimize 7 Adet Hayvan İçmesuyu Gölet’i Kazandırdık.

Ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Iğdır ilimizde ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 32 adet Tesis ile 972 Milyon 321 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Iğdır’da son 18 yılda 7 Adet Hayvan İçmesuyu Gölet’i inşa ettik. İnşaatı devam eden 1 adet baraj ile 26,80 milyon m³ içme suyu sağlanacaktır. Ayrıca Proje ve Planlama Safhasında 5 adet Baraj ve 1 adet ise Hayvan İçmesuyu Gölet’i olduğunu dile getirdi.

Iğdır ilimize Menba Kalitesinde İçmesuyu

Genel Müdür YILDIZ, “Diğer taraftan İnşaatı tamamlanan 1 adet içmesuyu tesisin 2026 yılı sonuna kadar, toplamda 350.770 kişi için yılda 26,80 milyon m³ içmesuyu temin edilecektir.” dedi.

Kendi Enerjimizi Kendimiz Üretiyoruz…

2 Adet HES kurulu gücü ile 20.26 MW, yıllık 76,48 Milyon KiloWatt saat enerji üretimi sağlıyoruz. Ayrıca planlama ve proje safhasındaki 2 adet HES’in Kurulu gücü 30,20 MW, yıllık enerji üretimi ise 152,04 milyon kiloWatt saat olacaktır.

Iğdır’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Iğdır İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 19 adet taşkın koruma tesisi ile 58 yerleşim yeri ve 6 Bin 580 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ifade eden Genel Müdür YILDIZ, 4 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirtmiştir.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık