DİLİMİZ YAVANLAŞTIRILIYOR

2 yıl önce
366 kez görüntülendi

DİLİMİZ YAVANLAŞTIRILIYOR

21/10/2020

 DİLİMİZ YAVANLAŞTIRILIYOR

 Son zamanlarda dilimize musallat olan ve olur olmaz her yerde “gerçekleşti” kelimesinin kullanılması emin olunuz ki sinirlerimi alt üst ediyor. Sanki Türkçe’de  oldu, yapıldı, edildi, görüldü…gibi kelimeler yokmuşçasına hep “gerçekleşti “ diyorlar. Spikerlerden, yazarlardan muhabirlere kadar böyle. Dilimiz giderek yavanlaştırılıyor.

Bir diğer şey ise Türkçe’nin tasarrufu seven bir dil olmasıdır. Hal böyle iken gereksiz yere araya fuzuli kelimeler koyulmasıdır. Örneğin, “Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan Trump ile 30 dakika telefon görüşmesi gerçekleştirdiler” demeleri yok mu? Telefonda görüştüler diyemiyorlar. Bu niye böyle oluyor anlamakta zorlanıyorum. Sanki hepsi İngilizce düşünüp sonra Türkçe’ye çevirince böyle acaip bir dil çıkıyor. Hatırlayalım Tansu Çiller Hanım bir konuşmasında Beyaz at demişti “demirkırat” için. White hors yerine. Okumuşlar öz ana dillerini böylesine katledemezler. Etmemeliler.

Ve bu yanlışlıklar Türkçeye özen göstermesi gerekenler tarafından çoklukla yapılması da ayrı bir açmaz.

18/09/2020 YENİÇAĞ

Son olarak Venüs’teki yaşam izleri ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalar, bilim dünyasında haraketlilik yarattı. Sosyal medyada ‘Evreni Merak Ediyoruz’ adlı sayfada insanlarla ilgili yapılan bir paylaşım da dikkat çekti.

Kaynak Yeniçağ: İnsanlığı ilk defa böyle göreceksiniz: Eğer uzaylılar da böyle görüyorsa yandık

750 kilogram yüksek faydalı yük taşıma kapasitesiyle gece/gündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini gerçekleştirebilen Aksungur, bu kez de ROKETSAN tarafından geliştirilen 12 adet MAM-L mühimmatıyla 28 saat uçuş gerçekleştirdi.

Aksungur, 6 istasyonunu da doldurarak ilk kez 12 adet MAM-L ile 1 günden fazla uçuş görevi gerçekleştirmiş oldu

TUSAŞ’ın geliştirdiği İnsansız Hava Aracı Aksungur, 12 MAM-L ile 28 saat uçuş gerçekleştirerek yeni bir seviyeye geçti

Kaynak Yeniçağ: Aksungur SİHA 12 adet MAM-L mühimmat ile ilk kez uçtu! İşte o tarihi an

Anlaşmaya 5-6 ülke daha katılabilir!

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ile BAE arasında imzalanacak normalleşme anlaşmasına 5-6 ülkenin daha katılabileceğini söyledi. Öte yandan İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında imzalanacak normalleşme anlaşmasına karşı Beyaz Saray yakınlarında protesto gerçekleştirildi.

Sozcu.com.tr 20:44 – 15 Eylül 2020

Haberler

Türkiye ve Yunanistan askeri heyetleri arasındaki toplantı sona erdi

Türkiye ile Yunanistan askeri heyetleri arasında ‘Ayrıştırma Usullerinin’ ele alındığı teknik toplantı NATO karargahında gerçekleştirildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Bir sonraki toplantının 17 Eylül 2020 tarihinde icra edilmesi planlanmaktadır” denildi.

Yeniçağ 14/07/2020 Haber İdlib’de devriye atan Türk-Rus birliklerine bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 Rus askeri yaralandı.

Kaynak Yeniçağ: Türk-Rus devriyesine bombalı saldırı          

19/08/2020 YENİÇAĞ

Galata Kulesi’ndeki restorasyonda hilti kullanılması büyük eleştiri toplarken, dünyaca ünlü Hilti firmasından konuya ilişkin dikkat çeken bir tepki geldi.

Kaynak Yeniçağ: Galata Kulesi’ndeki katliama öyle bir yerden tepki geldi ki, 40 yıl düşünseniz aklınıza gelmezdi! Fena alındılar, bu açıklamayı yaptılar

HÜRRÜYET 03/07/2020 Haberler Haziran ayı enflasyonunun belli olmasıyla birlikte memur ve memur emeklilerine verilecek fark belli oldu. Haziran ayında enflasyonun yüzde 12.62 oranında gerçekleşmesiyle birlikte memurlara yapılacak zam da yüzde 5.75 olarak gerçekleşti.

Yeniçağ 22/07/2020 Haberler: Endonezya’ 3 Mayıs’ta meteor düşmesi gerçekleşti.

 15/07/2020 SÖZCA KARAKOLLAOĞLUNUN AÇIIKLAMALARINDAN FETÖ’cüleri temizliyoruz adı altında rakiplerini elemine ediyorlar. FETÖ’yle alakası olmayan kişileri FETÖ’cü damgasıyla devletten uzaklaştırıyorlar

12/08/2020 Yeniçağ Meral Akşener ve Ali Babacan haberi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ortak açıklama gerçekleştirdi.

Kaynak Yeniçağ: Akşener ve Babacan’dan ortak açıklama

The following two tabs change content below.
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık