DİLEK

1 ay önce
61 kez görüntülendi

DİLEK

DİLEK

29/12/2022

2023’e girerken arkadaş-dost, hısım-akraba sosyal medya yoluyla birbirinin yeni yılını kutlayacak;ağırlıklı olarak “sağlık ve huzur” dileyeceklerdir.
Dilemeliler de…
Gönül arzu eder ki, salt yılbaşılarda değil, sıklıkla arasınlar sevgi ağacını kurutmasınlar,Şairin dediği gibi;”kurursa yeşermez artık”.
Toplum olarak kaygılıyız. Kaygımızın ana nedeni;bir avuç azınlığın otoriter yönetim tarzı ile geniş yığınların çağdaş yaşam özlemidir.
Yeni bir yıla girerken dileğim;
Kimseye minneti olmayan başı dik bir ülke; doğayla iç içe geçmiş çağdaş mimarisiyle geniş kaldırımlarında herkesin birbirine nezaketle yol verdiği kentler; gelir dağılımında uçurumların aşıldığı herkesin insanca yaşamaya yeterli bir gelire kavuştuğu ekonomik düzen; laik ve bilimsel eğitimin uygulandığı eğitim sistemi; yurttaşların inanç ve etnik köken ayrımı gözetmeksizin bir arada yaşadığı toplumsal ortamdır.
Bu dilek pekâla gerçekleşebilir.
Doğada,insanda ve bilcümle evrende her nesne kendi zıddıyla sözkonusudur; “sıcak” “soğuk”la, “sevgi” “nefret”le, “ölüm” “yaşam”la, “zenginlik” “yoksulluk”la bir aradadır ve birbirine dönüşebilir. Maddenin ve toplumun içinde “vadesi dolan”ın bağrından bir “yeni” yaşama damgasını vurur.
Yaşadığımız kaos ortamı-yeterli toplumsal dinamikler oluşturulursa-özlenen toplusal düzene dönüşebilir.  Dönüşümün koşulu; “yeni”yi arzulayan toplumsal dinamiklerin bu dönüşüme can verecek yeterlilikte aktivitede bulunmasıdır.
Karamsarlığın bir kenara itilip, “yeni”yi müjdeleyen sürecin sürdürülmesi bağlamında tüm tanıdıklarımın yeni yılını en sıcak duygularımla kutlarım.

 

The following two tabs change content below.

Gündüz MURGUL

Latest posts by Gündüz MURGUL (see all)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık