DEVLET- BELEDİYE MAHALLELİ İLE BULUŞTU

1 yıl önce
320 kez görüntülendi

DEVLET- BELEDİYE MAHALLELİ İLE BULUŞTU

DEVLET- BELEDİYE MAHALLELİ İLE BULUŞTU

06/06/2021

Bu tür çalışmalar, mahalle sakinleri ile bir araya gelerek yüzyüze görüşmek, birinci ağızdan, yapılacakları, yapılması gerekenleri anlatmak ve yine birinci ağızdan mahalle sakinlerinin sorunlarını dinlemek, sürekli başvurulan bir yöntemdir.

Ancak her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır söyleminden hareketle Vali /Belediye Başkanı Sarıeengin toplantıya damgasını vurdu.

14 KASIM Mahallesi ile buluşmak üzere Ticaret Sanayi Odası Bahçesinde sakinler hazır bulundu. Program 17.30 denilmesine karşın yarım saatlik bir gecikme ile başladı. Vali Bey’in oturacağa masaya ise suni plastik çiçek konmuştu. Bu bir eksiklik. Bu mevsimde Iğdır’ın her yanı yediveren gülleri ile dolu. Onlardan bir demet pekala konulabilinirdi.

Vali/Belediye Başkanı Sayın Sarıengin Belediyenin A takımı ile teşrif ettiler. Nazikçe halkla selamlaştı. Herkesin hatırını sordu.Alçakgönüllü bir yaklaşımla Devlet Baba imajını pekiştirdi.

Yerine geçti. Yapacağı konuşmanın satırbaşlarını içeren notları olmakla birlikte irticalen konuştu. Çok zor beğenen ve bu tür konularda illaki eksiklik, yanlışlık arayan birisi olmakla ünlüyüm. Ama Vali Bey’in konuşmalarında böyle bir eksiklik, duraklama. aynı kelimeyi tekrar etme veya ses tonunun travmalanması gibi hiçbir olumsuzluk görmedim.

Giriş olarak bu tür toplantılar yaptıklarını ve yapacaklarını, bulaşık hastalık nedeniyle biraz ara verildiğini, halkın sorunlarını, beklentilerini yerinde dinlemek için bu toplantıları düzenledikleri söyledi. Şimdiye kadar yapılacak çalışmaları özetleyeceğini, konuşma bitiminden sonra soruları ve dilekleri dinleyeceğini vurguladı ve özetle:

-İlimizin yığılmış sorunlarını bir bir çözüyoruz. Kanalizasyon hattı sizlerinde gördüğü gibi hızla döşeniyor.

-Ünlendi içme suyunun şehre gelmesi ise pek yakında birkaç ay içinde hayata geçecektir. Bu iki çalışmada nüfusun yoğun olduğu Batı Iğdır kesimine öncelik tanıyarak hayata geçecektir.

-Millet Bahçesi ve Dilucu parkı yakında halkın hizmetine sunulacaktır. Gerçekten çok güzel ve modern parklar olacak.

-Aliyev parkında ise birtakım sıkıntılar var. Biz o parkın altının OTOPARK olarak yapılmasını arzu ediyoruz. Görüşmeler devam ediyor.

-Yapılmayan ya da tamamlanmayan 18,madde çalışmalarına hız verdik. Onlarda kısa sürede tamamlanacaktır.

-14 Kasım Mahallesi alan itibariyle pek geniştir. Buna bağlı olarak da sorunları çoktur. Biz mahallenize park, spor kompleksi, ilk etapta yapacağımız çalışmalar içerisindedir.

-Mahalle muhtarı söz alıp mahallenin sorunlarını dile getirdi ki çoğunu Vali Bey açıklamıştı zaten. Gerek mahalle muhtarı ve gerekse sakinlerin ortak talepleri 18.madde ve 5-3 kat sorunu idi. Bu nedenle müteahhitler bu mahalleye girmiyor. Arsalarımızda değer kazanmıyor dediler.

-Ben mikrofonu alıp şunları söyledim.

-Sayın Vali, konuşmanızda Batı Iğdır dediniz. Bu çok yerinde bir tespit. Gerçekten de Iğdır batı doğu diye bölünmüş durumda. Sizin de az önce belirttiğiniz gibi hizmetler yatırımlar Batı Iğdır’a yapılıyor. Mahalleler arasında eşitsizlik oluyor. Ve makas giderek açılıyor. Bu  mahallelerde arsa ya da daire para etmezken, Batı kesiminde Valilik Yolu,Topçular.,Bağlar semtlerinde astronomik rakamlar konuşuyor.

         Ben Iğdır’ın arşiviyim. Tarihiyim.1984 yılında Iğdır’a kanalizasyon yapılırken, boruların çapı 50 çm bile değildi. Bunu başkana söylediğimde “Hocam bu tesis 25 bin nüfusa hitabeder” dediydi. Ki o zamanlar Iğdır’ın nüfusu 10 bin bile değildi. Ama gelin görün ki şartlar öyle bir değişti ki Iğdır’ın nüfusu 100 bini buldu. Kanalizasyon elbette ki yetersiz kaldı. Yabancı filmlerde görürüz. Kanalizasyon ağı o kadar geniştir ki içinde kayıkla gidebilirler. Bankaların büyük binaların altından giren hırsızlar müthiş soygunlar yapar. Şimdi döşenen kanalizasyon şebekesi belki 150-200 bin nüfusa yetecektir ama yarın Zengezur koridoru tamamlandığında ve hele Revan Kapısı açıldığında büyük bir göç patlaması yaşanacak ve Iğdır’ın nüfusu 400-500 binleri bulacak.

         Ve Sayın Vali, gazeteci olarak soruyorum bu soruyu. Büyük hizmetler, yatırımlar yapıyorsunuz. Bunlar oya tahvil edilebilinir. O zaman Iğdır’dan aday olmayı düşünür müsünüz.(Gülüşmeler)

         Öneri ve talepler bittikten sonra Vali konuşmaları özetlemek ve toparlamak için mikrofonu aldı. Ve benim dediklerime cevap verdi. Eleştirimi yerinde bulup hak verdiğini de özellikle birkaç kez vurguladı. Semtler arası eşitsizliği elbette gidermek, Karaağaç,Yeni Mahalle, Özgür Mahallelerine de aynı derecede hizmet götürmek istiyoruz. Ne hazindir ki 3 devre belediyeyi HDP  yönetmiş ve fakat buralara hizmeti götürmemiş. Siyasete soyunur musunuz soruma gülerek,benim öyle bir düşüncem ve beklentim olamaz. Ben zaten Vali’yim dedi. Ben de latife yollu bunu sorduğumu, ama sorumun doğru adresi bulduğunu (Ferdi Turan’ı kastederek) söyledim. Yine gülüştük.

 

 

        

 

Ek alanı

The following two tabs change content below.
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık