DEMOKRASİ İN EN ETKİN SİLAHI OY PUSULASIDIR!

4 hafta önce
77 kez görüntülendi

DEMOKRASİ İN EN ETKİN SİLAHI OY PUSULASIDIR!

11/04/2011

DEMOKRASİ İN EN ETKİN SİLAHI OY PUSULASIDIR!

Hindistan’dan Mevlana Hazretlerini ziyaret için bir derviş gelir.

Mevlana uzun yoldan gelmiş olan konuğunu kapıda karşılar ve sohbet ederek dergaha gitmek için merdivenleri çıkarken derviş, merdivende ölü bir güvercin görürler.

Derviş, Mevlana’ya kendisini kanıtlarcasına eğilip ölmüş olan güvercini avuçları arasına alır ve derinden bir huuuuu çekerek güvercini oracıkta canlandırır. Böylece güvercin uçarak bilinmezliklere doğru kanat çırparak gözden kaybolur.

Mevlana Hz. leri bıyık altından gülmektedir.

Kısa bir yürüyüşün ardından, Konukla birlikte dergahın kabul odasına gelirler. Bir taraftan sohbet edilirken, diğer taraftan yemekler hazırlanır, ikramlar yapılır.
Besmele ile yemeğe başlanır. Derken yemek yendiği sırada gelen derviş sesli bir şekilde yellenir.

Yemekte hazır bulunanlar gülmek isterler. Ama meclis Mevlana meclisidir. Dolayısıyla gülmeye kimse cesret edemez. Mevlana dönerek, kaş altından dervişe bakar.

Derviş, yellenmesi sebebiyle oldukça mahcup olmuş, alınından terler akmaya başlamış.

Dervişin mahcubiyetinin farkında olan Mevlana, yemek biter bitmez; Azizim yoldan geldiniz, yorgunsunuz. Arzu ederseniz dinlenmeye çekilin. Yarın bolca vaktimiz olacak der, konuğunu yatmaya gönderir.

Sabah olunca kahvaltı hazırlanır. Mevlana dervişi beklemektedir. Epeyce zaman geçer fakat derviş hazretleri teşrif etmezler.

Mevlana öğrencilerinden birine sorar; derviş hazretleri nerede kaldı kahvaltıya gelmedi?

Öğrenci; sabah ezanında gittiler efendim. Der.

Bunun üzerine, Mevlana hazretleri; desenize bir huuuuyla gelen bir yellenmeyle gitti! diye cevap verir öğrenciye.

Kıssadan hisse; Yüce Türk Milleti, vakti ve zamanı geldiğinde, yetersiz olan bir partiyi nasıl ki, huuuuu diyerek iktidara getiriyor ise, yine vakti ve zamanı geldiğinde, bir yellenmeyle götürür.

Aslında mesele iktidara gelmek değildir. Mesele iktidara geldikten sonra başarısıyla, halkını sahiplenmesi, milli ve manevi değerlere saygı duyarak, hazımsızlık olmadan iktidarda kalabilmektir! Hazmedemez ise, yellenmesi de kaçınılmaz olur!

Aslında, Mustafa Kemal ATATÜRK’te; “Geldikleri gibi giderler!” Sözünü sadece dış düşmanlar için değil, içerideki hainler için de söylemiştir.

Bu söylemden hareketle 97 yıldır nasıl ki Demokrasiyi ve seçimi iktidarlara karşı kullanmış, sandık ve seçimle yapmış ise, bu halk, bundan sonraki süreçte de, bu demokrasi silahına sıkı sıkıya sarılacaktır.

İktidar yapmak veya iktidar yıkmada en güçlü silah demokrasidir! O silahın kurşunu ise, sandığa atılacak oy pusulasıdır!

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık