Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan açıkladı: 17 Mayıs’a kadar tam kapanmaya geçiliyor

1 yıl önce
176 kez görüntülendi

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan açıkladı: 17 Mayıs’a kadar tam kapanmaya geçiliyor

27/04/2021

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan açıkladı: 17 Mayıs’a kadar tam kapanmaya geçiliyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni önlemleri açıklayan AK Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, “29 Nisan 2021 perşembe akşamı 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs pazartesi 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

“Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde, bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz” diyen Erdoğan, 29 Nisan 2021 perşembe akşamı 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçileceğini duyurdu.

Erdoğan’ın tam kapanma ile ilgili açıklaması şu şekilde:

Tam Kapanma Açıklaması

Koronavirüs salgını, dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Bu süreci ülkemiz ve milletimiz için en iyi şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede sağlık uygulama tebliğ listesinde yer alan işlemler için yüzde 10 ile yüzde 20 oranında artış yaparak sağlık sistemimizi destekledik. Diyaliz hizmetlerinin bedelini yüzde 20 arttırdık. Sosyal güvenlik kurumu bütçemize maliyeti 7 milyar lirayı geçen bu hizmetlerin milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Hem salgın dönemini hem Ramazan ayını gözeterek patates ve soğan dağıtımlarında 103 bin tonu geride bıraktık.

Özel hastanelerde yoğun bakım ve aşı hizmetlerinden dolayı ücret talep edildiğine dair şikâyetler alıyoruz. Vatandaşlarımızdan hiçbir ücret talep edemez. İlave ücret talebiyle karşılaşan vatandaşlarımız kurumlarımıza bildirirlerse gereken neyse hemen yapılacaktır. Muhtarlarımızın aşılarına başlanacak.

Tedbirlerin neticelerini yavaş yavaş almaya başladık. Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde, bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz.

29 Nisan saat 19’dan başlayıp 17 Mayıs 2021 sabah 5’e kadar tam kapanmaya geçiyoruz. Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Üretim imalat, temizlik gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerine ara verilecektir.

Kamu personeli uzaktan çalışmaya yönlendirilecektir.

Yeme içme sektöründe paket servis ile hizmet verilecek. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak.

Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir.

Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirlerarası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.

Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.

İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlılarımız VEFA ekiplerinden destek isteyebileceklerdir.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık