07/07/2020

1953 yılında yapılan Iğdır Kapalı Cezaevi, yenisi yapıldığından ve içerisi tamamen boşaltıldığından yıkılmaya başlandı. 

2015 Yılında konuya ilişkin yazdığım seri makalelerden birinde cezaevinin oradan kalkması gerekiğini,ihtiyaca cevap vermediğini,şehrin merkezi yerinde kaldığını belirtmiştim.Bu önerimin hayata geçmesini büyük bir memnuniyetle karşılıyor ve izliyorum.

67 yıllık tarihi bulunan ve bu 67 yıl zarfından nice anılara, acılara, zorbalığa, çaresizliğe  şahitlik eden Kapalı Ceza evi dün itibariyle sökülmeye başlandı. 

Topçular Mahallesinin merkezi yerinde bulunan ve zamanla etrafında konutların yapılması ile kötü bir görüntü sergileyen Iğdır Kapalı Ceza evi, Küllük Köyü, Havalimanı yolu üzerinde yapımı tamamlanan yeni Cezaevine taşındı. Taşınma işlemi bitip, eskisinin içi boşaltılan Cezaevi sökülmeye başlandı. 

Anımsanacağı üzere Iğdır Valisi/Belediye Başkan V. Hüseyin Engin Sarıibrahim; “Bana çiçek getirmeyin, çiçek parasını şehitlerimiz için yapacağımız anıt için yardımda bulunun” açıklaması yapmıştı. Cezaevi yıkım işi bittikten sonra parkın yapımına başlanılacağı öğrenilmiştir. 

Iğdır’ın en eski mahallelerinden birisi olan Topçular mahallesinde ne acıdır ki hiç park yoktu. Mahalle sakinleri evlerinden çıktıklarında oturacak, dinlenecek bir alana sahip değillerdi. Cezaevinin sökülmesi ile Topçular mahallesi rahat bir nefes alacaktır. Umulur ki park inşaatına da tez zamanda başlanır ve bitirilir. 

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir