CANTÜRK ALAGÖZ LAFIM SANADIR

3 ay önce
963 kez görüntülendi

CANTÜRK ALAGÖZ LAFIM SANADIR

CANTÜRK ALAGÖZ LAFIM SANADIR

22/10/2022

Ben de bütün Iğdırlılar gibi Çin’den ülkemize aşı getiren ve ülkeye hizmet eden biri olarak ismini ilk duyduğumda sevinmiştim. Üstelik bir anda ülkenin sayılı zenginleri arasına girmen ve ilk tanıştığımızda öğrencim olduğunu öğrenmem beni daha da mutlu etmişti.

Iğdır’daki ilk beyanatında doğduğun topraklara hizmet etmek istediğini, istihdam ve eğitimi ile sağlık ve gençlere yönelik olarak bir şeyler yapmak istediğini söylediğinizde de gayet heyecanlanmıştım. Tabi uzun bir süre seni uzaktan izledim. Bir anda para sahibi olan biri olarak da özellikle bir kısım akbabaların etrafını sarması nedeniyle de yanlış bir anlaşılma olmasın diye özellikle mesafeli durdum. Açıkçası ülkenin sayılı iş adamlarından biri olacağını, ağır başlı, herkes tarafından saygı duyulan, siyaset üstü, kanaat önderi bir kimliğe sahip olmanı görmeyi arzu ederdim. Zira ilimizin böyle bir profile fazlasıyla ihtiyacı vardı. Ağrı’da İbrahim Çeçen, Kars’ta İsmail Aytemiz, Bitlis’te Erenler vb. çevre illerimizde bilinen saygın işadamları gibi, ilin eğitim, gençlik hizmetleri, sağlık ve istihdam gibi kimi hizmetlere öncelik vermeni bekledim. Açıklamalarından ve etrafında yayılan haberlerden, Iğdır Üniversitesi Diş Hekimliği Binası, birkaç mahalleye spor ve gençlik merkezleri, Millet Bahçesinin olduğu bölgeye 24 derslikli okul, Iğdır gençlerinin futbol alt yapısını güçlendirmek için tesis ve profesyonel kadro, organize sanayii de istihdama yönelik yatırımlar yapacağını duydum. Açıkçası benden beklenmeyecek kadar da uzun süre bekledim.

Bekledikçe ve takip ettikçe hiç şaşırmadığım ve tamda Iğdır’dan beklenen bir tablo ile karşı karşıya kaldık. Etrafını üç beş tane beleşçi ve menfaat beklentisi olan tiplerle, geleceğini senin parana bağlayan siyasetçiler dışında kimseyi göremedim. Şehir efsanesi gibi yayılan, isteyen herkese para dağıttığın sonra bunların zıvanadan çıkması nedeniyle ilişiğini kesmeye çalıştığın hatta telefon numaranı bile değiştirdiğini duydum. Dedim ya bunları yazmamak için bir umutta olsa söylenenlerin olacağı umuduyla bekledim.

Ancak geçen gördüğüm bir manzara karşısında bu yazıyı yazmak benim için kamuoyu önünde şart oldu. Eski bir öğrencim olarak seni açık bir şekilde uyarmak ve kamuoyunu bilgilendirmek sorumluluğum gereğidir.

Bir işim vesilesiyle İnönü Ortaokulu’na gittim. Daha önce oraya asılan ve senin yapacağın 24 derslikli okulu gözüm aradı. Ne tabela ne de bir bina vardı. Ancak okulun bahçesindeki halı saha ile voleybol ve basketbol potalarının yanında sözüm ona fotosunu çektiğim ucube bina vardı. Araştırdım, diğer işlerinizde olduğu gibi İl Başkanı Ali Kemal ile abisine yaptırdığın sözde spor salonuymuş. Acaba kendin gidip bu binayı gördün mü? Binanın sırtı okula dönük, girişi ihata duvarına sıfır, kullanılma imkanı olmayan bir bina yapılmış. Anlayacağınız 24 derslikli okul nedense bu ucubeye dönüşmüş. Kullanılmayan bu atıl binayı yapayım derken, okulun bütün bahçesini kapatmış diğer spor tesislerinden de çocukları mahrum etmişsin. Şimdi sana soruyorum. 24 derslikli yapacağın okul vaadi ne oldu. İlgili birimleri bu konuda incelemeye davet ediyorum. Kurumla yapılan herhangi bir protokol var mı, yoksa habersiz okul bu ucubeye mi dönüştü.

Yine duyduğum kadarıyla Diş Hekimliği binası da hayal olmuş, bizde tıp fakültesi yok ama ona hazırlık olsun diye diş hekimliği fakültemiz olacak diye sevinmiştik. Ancak iki yıldır öğrencisi olmayan fakültemizin anlayacağın binası da ve teknolojik altyapısı olmadan açılması hayal olacak.

İstihdama gelince oradan da bir tık yok. Tek gördüğüm kadarıyla Iğdır futbol takımına bol bol para harcaman. Onun da toplum içindeki intibaını sana söyleyeyim. Takımda tek bir Iğdırlı futbolcu olmadığı gibi Iğdır altyapısından yetiştirmek için bir gayret olmadığı, miadını doldurmuş ve enerjisi bitmiş olan futbolculara 100.000 Euro’larla ifade edilen rakamlarla ödemeler yaptığın söylentileri ortalıkta dolaşıyor. Söylenen somut ilimize katkısı olan vadettiğin hiçbir yatırım yokken, yüksek meblağlı, şova dönük, günü birlik harcamaların toplum da dedikodulara sebep oluyor. Haklı olarak Iğdırlılar ilimize getiri ve katkısı olmayan bu harcamaları, Fenerbahçe ve Ankaragücü’ne vermiş olduğun yüksek meblağlı sponsorluk ücretleri Iğdır için kullanmamandan ötürü tepkilidir.

Benim bu yazdıklarımda yanlış varsa veya yaptığın halde ben görmüyorsam lütfen düzeltme veya açıklama yapmanı isterim. Etrafında seni söğüşlemeye çalışanlardan kurtulmak için telefon numaranı değiştirmen ve her ortamda menfaatçilerin hareketlerinden bahisle her Iğdırlının böyle olduğuna dair söylemlerin, her ortamda bu Iğdır’dan kurtulmak lazım türünden konuşmalarını herkes duyuyor ve içten içe de tepki koyuyorlar. Haliyle bu şekilde toplumla, toplum insanlarıyla kopardığın bağın sayesinde son dönemlerde ile gelip gittiğinde yanında sadece Ak Parti İl Başkanı ile oturup kalkman dışında kimseyle diyaloğunuzun da olmadığını gördüm. Onun da niye sana bu kadar teveccüh ettiğini bir dahaki yazımda yazarım. Açıkçası benim için, bir öğrencim olarak hayal kırıklığı oldu.

Bir ebeveyn için nasıl ki çocuklar büyümüyorsa öğretmenler içinde böyledir.

Ekonomik olarak büyümüşsün. Ancak ciddi, planlı, yatırıma, istihdama, üretime yönelik bir çalışman olmadığı için ekonomi hocan olsaydım zayıf verirdim.

Bütünlemeye kaldın. Umarım kırık notlarını düzeltirsin.

Reklam

Yorumlar

  1. İslam CANKAYA dedi ki:

    Akay hocam, yazınızı konu olan Cantürk Alagoz ismini çok duyduğum ve tanımak istediğim bir hemşehrimiz
    Yazını okuyunca hayal kırıklığı yaşadım. Öğretmeniyle öğrencisi arasındaki bu eleştiri sürecinğe okuyucu olarak katılmış oldum.

Yorum Yaz

Yukarı Çık