Buldan İl Kongresinde Konuştu: HDP Kendi İttifaklarıyla Aday Çıkaracak

3 hafta önce
72 kez görüntülendi

Buldan İl Kongresinde Konuştu: HDP Kendi İttifaklarıyla Aday Çıkaracak

Buldan İl Kongresinde Konuştu: HDP Kendi İttifaklarıyla Aday Çıkaracak

08/01/2023

Partisinin Îdir (Iğdır) il kogresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Dünden beri tartışılan tek mesele HDP’nin aday çıkarıp çıkarmayacağı meselesi. Bir kez daha ifade etmek isterim ki HDP kendi ittifakları ile birlikte adayını çıkaracak” dedi.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan divan başkanı HDP PM Üyesi Burak Ballıoğlu; “Bizde eski yeni yönetici yoktur. Hepimiz bu mücadelenin neferleriyiz. Bizim hayallerimiz var. Hayallerimizin peşinde giderken yitirdiklerimiz var. Yitirdiklerimize verdiğimiz sözümüz var. An Serkeftin an serkeftin” diyerek halkı selamlayarak kongre sürecini anlattı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımı ile HDP Îdir il örgütünün 4’üncü Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Kent merkezinde bulunan bir düğün salonunda gerçekleştirilen kongreye, HDP Milletvekilleri Sait Dede, Habip Eksik, Abdullah Koç, Dılşat Çambaz ve HDP Qers ve Agiri İl ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Halaylarla başlayan kongrede salonun tamamen dolduğu  birçok kişi dışarıda konuşmaları dinlediği görüldü.

Kongre komisyonu ile HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik’in konuşmasının ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşma yaptı.

Halkı ve katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Pervin, HDP olarak yaşadıkları coğrafyaya barış, demokrasi, adalet ve özgürlük getirinceye kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Pervin, “Biz bütün bunları dile getirdiğimiz için ve bunun kararlılığını net bir şekilde verdiğimiz için HDP’ye büyük bir saldırının olduğunun farkındayız. HDP her gün yeni bir saldırı ile karşı karşıya kalan ama aynı zamanda demokratik siyasetten asla taviz vermeyen bir partidir. Bizimle siyaseten baş edemeyen bir iktidarın olduğunun farkındayız. Siyaseten karşımıza çıkacak yüzleri olmayan bir iktidar olduğunun farkındayız. Bütün bunları yapamadıkları, için bizimle siyaseten baş edemedikleri için siyasi kumpaslarla karşımıza çıktıklarının farkındayız” ifadelerini kullandı.

 

‘Saldırılar demokratik siyasete dönüktür’

Kobanî Kumpas Davası, HDP Kapatma Davası, HDP bileşenlerine yapılan saldırılar, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır’ın tutuklanmasının demokratik siyasete bir saldırı olduğunu belirten Pervin, “Milletvekili arkadaşlarımızın her gün, her yerde demokratik siyaset yürütürken karşılaştıkları zorluk ve zorbalık ve aynı zamanda darp, işte Habip Eksik vekilimize  yapılan saldırı gibi bir sürü engelleme ve haksızlık, hukuksuzluk yapılıyor. Habib Eksik Iğdır halkının iradesidir, ona yapılan saldırı hem Iğdır halkını iradesine hem de Kürt halkına ve HDP seçmenine yapılan bir haksızlıktır. Bir kez daha Habip Eksik vekilimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Dayanışma duygularımız her daim sürecektir” şeklinde konuştu.

Buldan’ın konuşmasından başlıklar şöyle;

 

Bir gider bin geliriz

Haksızlık ve hukuksuzluk bu ülkede bir anlayış haline geldi. AKP-MHP bloğunun bütün bir siyasetini bu ülkede haksızlık ve hukuksuzluk yaparak yürüttüğünü biliyoruz. Cezaevleri HDP’lilerle dolu. Dünyanın hiçbir yerinde başka bir örneği olmayan, her gün bir il ve ilçemize siyasi operasyonun yapıldığı, yönetici arkadaşlarımızın gözaltına alınıp tutuklandığı bir süreç yaşıyoruz. Cezaevinde bir ülkede demokratik siyaset yürüten Cumhurbaşkanı adayı olan, milletvekillerimizin, eski Eş Genel Başkanlarımızın Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Gülten Kışanak, Sebahat Tuncel, Ayla Ata Akat’ın ve ismini sayamadığım yüzlerce arkadaşımızın olduğu bir dönemdeyiz. Dünyanın hiçbir yerinde başka bir örneği olmayan, bu kadar baskı ve zulmün başka bir partiye uygulandığını görmediğimiz ve bütün bunlara rağmen demokratik siyasette ısrar eden, mücadele eden başka bir parti yoktur. Biz öyle bir gelenekten geliyoruz ki bir gider bin geliriz, bin gider milyonlarla geliriz. Bu partinin kapısı hiçbir dönem, kapatılma riski ile karşı karşıya gelen hatta kapatılan, yöneticileri genel başkanları işkencelerde geçirilen ama buna rağmen bu partinin kapısını kapatmayan milyonların olduğu gerçeğini hiç kimsenin unutmaması gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum.

 

Hazine yardımı almadan büyüdük

Şimdi gözlerini HDP’ye diktiler. Geçmişte partilerimizi kapattılar ama o partilerin yerine yenileri açıldı, daha da büyüdü daha da genişledi, siyasetine ve mücadelesine devam etti. Onlar zannediyorlar ki HDP’yi kapatırsak HDP çalışmayacak HDP’ye oy veren milyonlar evlerinde oturacak sadece seyirci olacak. Onlar hayal dünyasında yaşamaya devam etsinler. HDP’nin kapatılmayacağını demokratik siyasetine devam edeceğini ve HDP’nin her anlamda ülke siyasetinde yer alacağını bu ülkeyi yönetenlere buradan bir kez daha iletmek istiyoruz. HDP sadece bir binadan ibaret değildir ki kapısına kilit vurduğunuzda kapatılacak bir parti haline gelsin. Şimdi gözlerini HDP’nin aldığı hazine yardımına diktiler. Halkımızın vergileriyle bize verilen hazine yardımını bloke eden anlayışa bu kürsüden şunu ifade etmek isterim, siz halkımızın ve milyonların iradesine asla bloke koyamazsınız, bu iradeyi asla engelleyemezsin, asla bizi demokratik siyasetten geri döndüremezsiniz. Biz geçmişte hazine yardımı alan bir parti değiliz. HEP’ten DEP’ten DEHAP’tan HADEP’ten bugüne kadar gelen siyasi geleneğimiz hazine yardımı almadan büyüdü.

 

AKP-MHP bir gasp ittifakıdır

Bugün elde etmiş olduğumuz hakkı hukuka aykırı bir şekilde yasayı ve Anayasayı çiğneyerek sarayın talimatıyla AKP-MHP bloğunun ısrarıyla MHP’li savcıların yazdıkları iddianamelerle bunları gerekçe göstererek hazine yardımımızı bloke edenler şunu bilsin ki biz o hazine yardımını tekrar geri alacağız. Bunun önünde hiçbir güç buna karşı duramayacak, çünkü bu bizim yasal ve anayasal hakkımızdır. Bunu gasp ettiğinizi ve AKP-MHP ittifakının bir gasp ittifakı olduğunu da biliyoruz. Bütün bu haksızlık ve hukuksuzlukların siyasi kararlar olduğun ve asla hukukla ilgisinin olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Onların amacı HDP’siz bir Türkiye, parlamento yaratmak ama bunu gerçekleştiremeyeceklerini bizim HDP olarak her seçimde oylarımızın yükseldiğini ve daha güçlü bir şekilde seçimlerden çıktığımızı bilmelidirler.

 

Bu seçim rejimin değişeceği bir seçim olacak

Önümüzde yeni bir seçim takvimi var. Türkiye en fazla 3-4 ay sonra yeni bir seçim gerçekleştirecek. Bu seçimle Türkiye’nin kaderi, tarihi ve yönetimi yeni bir anlayışla el değiştirecek. Bu tarihi kararda Türkiye halklarının, toplumunun önemli bir işlevi olacak. Bu sıradan bir seçim değil. Hepimizin gidip sadece sandıkları oy atacağı sıradan bir seçim değil, rejimin değişeceği, anlayışın ve yönetimin değişeceği, anti demokratik uygulamaların, haksızlıkların hukuksuzlukların biteceği, bitirileceği seçim anlayışı ile bu seçimlere yaklaşması gerekiyor. Ya aydınlığı ya karanlığı tercih edeceğiz, ya barışı tercih edeceğiz ya da faşizmi. 20 yıldır bu ülkeyi yönetenlerin ülkeyi getirdiği durumun aslında herkes farkında. Türkiye tarihi bu dönem olduğu kadar büyük krizlerle karşı karşıya gelmedi. Ekonomik krizin, siyasi krizin, sosyal krizin müsebbibinin AKP-MHP ittifakının olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Açlığın, sefaletin, yoksulluğun, talanın, haksızlığın ve hukuksuzluğunun müsebbibinin AKP-MHP ittifakının olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.

 

HDP kendi ittifakları ile birlikte adayını çıkaracak

Herkesin gözü HDP’de yani bizde ‘aday çıkaracak mı çıkarmayacak mı, millet ittifakını destekleyecek mi desteklemeyecek mi?’ HDP’nin stratejisi yerel seçimlerdeki gibi mi olacak yoksa yeni bir hedefi mi var, yeni bir strateji mi belirlenecek? Dün Kars’ta bir açıklama yaptım, HDP kendi adayını açıklayacak ve kendi adayıyla seçimlere girecek dedim. Dünden beri tartışılan tek mesele HDP’nin aday çıkarıp çıkarmayacağı meselesi. HDP niye aday çıkarmasın. HDP’in sizden ne farkı var? HDP bu ülkede bir irade değil mi? HDP bir siyasi parti değil mi, seçimlere girme hakkı var mı yok mu? Bu ülkeyi değiştirme ve dönüştürme iradesine sahip mi değil mi? Bütün bunları göz önünde tutarak bir kez daha ifade etmek isterim ki HDP kendi ittifakları ile birlikte adayını çıkaracak.

 

Kürt haklının halkını tanımayanlar yenilmeye mahkumdur

Emek ve Özgürlük İttifakı, kadın ittifakı, Kürt ittifakı, demokrasi güçlerinin ittifakıyla birlikte HDP’nin aday çıkarması elbette ki bazılarının hem hayallerini hem de ileriye dönük bütün bu yapacakları stratejiyi alt üst edecek. Şunu özellikle belirtmek isterim ki Kürt halkı ve dostlarına cezaevlerini ve mezarlığı reva görenler kaybetmeye mahkumdur.  Kürt halkını siyasi bir irade olarak tanımayanlar, Kürt halkı ile birlikte yanındaki dostlarını, ittifaklarını, bileşenlerini bir irade olarak görmeyenler kaybetmeye her zaman için mahkumdur. İşte bu yüzden bir kez daha ifade etmek isterim ki HDP ilkeleri ve mücadelesini her zaman için ön planda tutan ve halkın gerçek anlamda kendi mücadelesini kendi direnişini kendi siyasetini her zaman için dikkate alan bir partidir. Halkların demokratik partisi bu ülkede bir iradedir, irade olmaya devam edecektir.

 

AKP’ye oy verenler bu zulmü görmeli

Buradan AKP’ye oy veren Kürt kardeşlerime bir kez daha seslenmek isterim. HDP’ye yapılan zulmü bir kez daha görmenizi isterim. HDP’ye yapılan baskıyı, uygulanan şiddeti, HDP’yi demokratik siyasetin dışına atmaya çalışan anlayışı bütün bunları AKP’ye oy veren Kürt kardeşlerime bir kez daha söylemek isterim, HDP’ye yapılan zulmü bir kez daha görmenizi isterim. HDP’ye yapılan baskıyı, uygulanan şiddeti, HDP’yi demokratik siyasetin dışına atmaya çalışanları bütün bunları AKP’ye oy verenlerin bir kez daha gözünün önünden geçirmesi gerektiğini ifade etmek isterim.

 

Tecrit Türkiye’de bir anlayış haline getirildi

Kürt halkının birlikte ve beraberliğinin bu dönem ne kadar elzem olduğunu özellikle belirtmek isterim. Kürde her türlü haksızlığın, zulmün yapıldığı, savaş ve tecrit politikalarının bu ülkede bir anlayış haline geldiği bu dönemde savaşa karşı barışı, tecride karşı diyalog ve müzakereyi esas aldığımız bir anlayışı önemsediğimizi özellikle belirtmek isterim. Bugün tecrit sadece İmralı’da Sayın Öcalan’a değil Türkiye’nin her yerinde bir anlayış haline gelmiştir. İmralı’da Sayın Öcalan üzerindeki tecrit bu dönemde daha da derinleştirilmiş ve ağır koşullarda ne aile ne avukat görüşü yaptırılmamaktadır. Bu haksızlık ve hukuksuzluğun AKP’nin keyfiyatı ile alakalı olduğunu biliyoruz. Kendi yasalarını bile tanımayan anlayış İmralı’daki tecrittin yaşanmasına sebep olmaktadır.

 

HDP bu ülkede bir fırsattır

HDP bu ülkede bir fırsattır. Biz biliyoruz ki bizden başta bu ülkeye barışın, demokrasinin, adaletin gelmesini isteyen ve bunu sürekli dillendiren başka bir siyasi parti yoktur. Mesele Kürtler olduğunda diğer siyasi partilerin nasıl bir araya geldiğini görüyoruz. Milletvekilimizin dokunulmazlıklarının kaldırılması başta olmak üzere, savaş tezkerelerini genel kuruldan geçmesine kadar bütün meselelerde diğer siyasi partilerin nasıl bir araya geldiğini hepimiz görüyoruz. Yarın öbür gün diğer partilerden örneğin CHP’den, İYİ partiden ya da başka bir partiden bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması komisyona veya genel kurula geldiği zaman HDP ilkesel tavrını net olarak ortaya koyacak, dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı çıkacak. İşte biz bu kadar ilkeli ve bu ülkenin geleceğine dair, ülkenin geleceğinde yaşanacak demokratik gelişmelere dair ilkeli ve kararlıyız. Kimse bizi bu ilkeli tavrımızdan asla döndüremeyecekler.”

Konuşmaların ardından yapılan seçimde HDP Îdir (Iğdır) İl Örgütünün İl Eşbaşkanlıklarına Kader Öner ile Av. Yaşar Kalmış seçildiler.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık