BUĞDAY ÜRETİMİ 50 BİN TON OLDU

1 yıl önce
235 kez görüntülendi

BUĞDAY ÜRETİMİ 50 BİN TON OLDU

BUĞDAY ÜRETİMİ 50 BİN TON OLDU

30/06/2021

Tarımın lokomotif sektör olduğu, biçerdöverlerin gece gündüz hasat yaptığı Iğdır da, geçen yıl 68 bin ton olan buğday rekoltesi bu sene kuraklığın etkisiyle 50-55 bin tona düştü.

Türkiye´nin en verimli toprakları arasında bulunan ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin Çukurova’sı olarak bilinen Iğdır’da, gece ve gündüz biçerdöverlerin buğday mesaisi devam ediyor.

Iğdır’ın bereketli topraklarında bu yıl 50 bin ton buğday hasadı bekleniyor.

 Tarım ve Orman İl Müdürü Özkan Yolcu, Iğdır’da yaklaşık Geçen yıl 186 bin dönüme buğday ekildiği ve 68 bin ton ürün alındığını bu sene ise kuraklık etkisiyle 120 bin dekar alanda ekim yapıldığı tahminlere göre 50-55 bin ton civarında ürün beklendiğini söyledi.

 Çiftçileri modern basınçlı sulama sistemine çağıran Özkan Yolcu şunları kaydet  : “Iğdır’ın verimli topraklarında yeni bir hasattayız. Buğday hasadımız başladı gördüğünüz tarlada hasat yapılıyor. Sulu şartlarda olan alanlarda çok fazla verim kaybı beklemiyoruz. Bildiğiniz gibi Iğdır’ın %75’ lik alanı sulanabilir arazi. Kurak alanlarda bir miktar veri kaybı olabilir. Ben buradan özellikle çiftçilerimize seslenmek istiyorum. Artık günümüzde suyu çok tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Özellikle bakanlığımız tarafından verilen kırsal kalkınma yatırımları kapsamında  %50 hibe destekli modern basınçlı sulama sistemlerini tercih etmemiz gerekiyor. Bakanlığımız buna destek veriyor. Hem yağmurlama damlama sulama sistemleri konusunda vatandaşlarımızın daha duyarlı olarak salma sulama ve vahşi sulama yerine modern sulama sistemlerini kullanmaları ürünün kalite ve verimini de önemli derecede iyileştirecektir. Vatandaşları basınçlı sulama sistemi kullanmaları için  bakanlığımızın vermiş olduğu destekten faydalanmaya davet ediyoruz.Iğdır da 2021 yılı itibariyle  yaklaşık 120 bin dekarlık alanda çiftçilerimiz buğday ekimi yapıldı.50 bin ton çıvarında rekolte bekliyoruz.Bu yıl ekstra bir durum var kuraklığa dayalı bir verim kaybı bekleniyor..Bundan dolayı vatandaşlarımız modern sulama sistemini tercih etmelidir.Çiftçi üretilen buğdayları TMO  ve tüccara satabilir.Buğdayın pazarlaması konusunda bir sıkıntı yok.Ekiplerimiz biçerdöverleri denetliyor.Dane kaybı olmaması için kontrolümüz sürüyor.Ekiplerimiz sahada .”dedi

Iğdır’ın Yaycı köyünde çiftçilik yapan Ebülfez Yıldırım da kuraklıktan şikâyet ederek bu sene verimin düştüğünü söyledi.

 Dönüm başına ortalama500 kilogram ürün aldıklarını anlatan Yıldırım , “60 dönüme buğday ektim.Normalde dönüme 500- 450-600 kilo bekliyorum.İnşallah bu kuraklıkta işimize yarar.Kuraklıktan verim düştü.Yerine göre tarladan 400 ile 600 kg aldığımız yer var.iyi gübre verilirse sulanırsa verim artacaktır.Bakım önemli bir torba gübre 600 TL nasıl alıp atacaksın.60 dönümlük alandan 35-40 ton ürün bekliyorum. Fiyatı 2,5 TL diyorlar. Fiyat 3 TL olmalıdır. TMO 2,5 TL alırsa tüccar 3 TL alır. Gübre fiyatları artmıştır.”dedi.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık