BÖLGE VETERİNERLER BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

1 yıl önce
172 kez görüntülendi

BÖLGE VETERİNERLER BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

12/02/2021


Bugün haber ajanslarına haber olarak düşen “İnternetten hayvan aldı,dolandırıldığını çok geç anladı” https://youtu.be/762IWpx7w_k  başlıklı haber ile alakalı Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan ÖDÜL Bir basın açıklaması yayınlayarak Bölgemiz yetiştiricilerini bu önemli konuda bilgilendirdi. 

Başkan Ödül yaptığı açıklamada “Kars Arpaçay İlçesi Bardaklı köyünde ikamet etmekte olan Mesut Aktaş isimli şahsın internetten satın aldığını beyan ettiği buzağılarının hastalık sonucu ölümü konusunun tarafımıza intikalinden sonra Odamız tarafından yapılan ayrıntılı incelemeler, sözkonusu hayvanların muayene ve tedavilerini yapan veteriner hekim üyemiz ile yaptığımız görüşmeler ve oluşan hastalık tablosu üzerine konunun  uzmanı akademisyen üyelerimizle yaptığımız konsültasyon sonucunda sözkonusu hayvanların kriptosporidium parvo denilen bir viral enfeksiyon sonucu gelişen tablo ile sıvı-elektrolit kaybı sonucı ölümlerin şekillendiği anlaşılmıştır. Bu enfeksiyon genellikle yeni doğan buzağılarda ilk 24 saatte alınması çok önemli olan ilk ağız sütünün (kolostrum) alınmaması sonucu bağışıklığın yeteri kadar oluşmaması ile birlikte sözkonusu hayvanların hayvan refahına uygun olmayan, sağlıksız koşullarda nakilleri ile birleştiğinde tedavisi mümkün olmayan, yüksek ölüm oranı ile seyretmekte ve ülke hayvancılığımız için ciddi kayıplar oluşturmaktadır.

Bölgemiz ve özellikle İlimiz Kars ülkemizin tüm illerindeki besicilere besi materyali sağlayan, ruhsatlı hayvan pazarımızdan satın alınan büyükbaş hayvanların ülkemizin hemen her ilinde önemli bir ilgi ve rağbet görmesinden dolayı ilimize ülkenin çeşitli şehirlerinden yeni doğan buzağıların getirilip normalden çok daha uygun fiyatlarla satıldığı duyumları Odamıza ulaşmaktadır. Fakat görece piyasa şartlarından daha uygun fiyata satılan bu yeni doğan buzağıların henüz sütten kesilmemiş olması, sağlıksız koşullarda nakledilerek İlimize getirilmiş olmasından dolayı getirildikten sonra ciddi sağlık sorunları yaşamaları ve kısa sürede ölmeleri biz veteriner hekimlik camiasının çokça tecrübe ettiği bir durumdur. 

İlimizde geçimi büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinden sağlayan yetiştiricilerimize bu konuda önemli bir uyarıda bulunmak istiyoruz; orijini, menşei bilinmeyen, internet,sosyal medya vs, gibi mecralarda fotoğraflarını gördükleri fakat genel sağlık durumu bilinmeyen, satılması hem etik hem de vicdani olmayan bu tarz yeni doğan buzağıları kesinlikle satın almamasıdır. Bölge hayvancılığımızın gelişebilmesi ve katma değerinin yükselmesi ülkemizin diğer bölgelerinden bu örnekte olduğu gibi sağlıksız yol ve yöntemlerle getirilen büyükbaş hayvanlarla mümkün olamayacaktır. Ülkemizin besilik hayvan ihtiyacını karşılayabilecek potansiyele sahip İlimiz hayvancılığının kalkınması ancak ve ancak işletmelerimizdeki hayvanlardan daha yüksek verim alabilmemize imkan verecek ıslah çalışmalarının sağlanabilmesi ile mümkün olacaktır. Çok değerli bir atasözümüzde belirtildiği gibi “taşıma su ile değirmen dönmez”.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Ercan ÖDÜL

 

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık