02/04/2020

BİR PORTRE : NESİP KESEMEN

          Nesip Kesemen’in kısa özgeçmişini aşağıda okuyabilirsiniz.Benim gözümle, nasıl birisi olduğu ise bu satırlar size anlatır.

          Küçük yaşta babasını kaybetmesinin ardından daha ortaokulda öğrenci iken Iğdır’dan ayrılmış.

          Ama bu uzaklaşma onu daha kamçılamış ve başarılı bir öğrenci ve bürokrat olmasına vesile olmuş.Babasının ruhunu sevindirmiş,öğütlerini tutmuş.

          Ayrılık dedim ama bu bir fiziki ayrılık.Belki de küçük yaşta doğup büyüdüğü topraklardan,çocukluk arkadaşlarından uzak kalmanın özlemiyle, ruhu gönlü hep Iğdır’da Iğdırlılar ile birlikte olmuş.

          Ankara’da bürokrasi merdivenlerini tırmanırken yanına giden her Iğdırlı ile yakından ilgilenmiş,onların beklenti ve sorunlarına çözüm aramış ve bulmuş ilginç bir kişilik.

          Iğdır’a küsebilirdi.Aman bana ne diyebilirdi.Iğdırla benim ne alıp verebileceğim var da diyerek uzak durabilirdi.

          Niye mi yazıyorum bunları.Zira onlarca değil yüzlerce insanımız benim bu dediklerimi yapmıştır da ondan.Nesip Kesemen bu açıdan istisna ve mümtaz,eşsiz bir kimlik.

          Kaderin müşfik eli üzerinde olmuş ve o da çıktığı ikbal merdivenlerinde ne başı dönmüş,ne kibirlenmiş ne de kendini beğenme kompleksine girmiş.Tersine alçakgönüllü ve hoşgörülü olarak Iğdırlının adeta Ankara’da gözü kulağı,pusulası olmuş,

          Bütün bu aşamalarda hiçbir siyasi güçten,partiden ya da bir milletvekilinden,bakandan katiyetle ne destek görmüş ne buna ihtiyacı olmuş.O tamamen kişisel yetenek ve becerileri ile bu noktaya gelmiş.Başta da bilgisi,mevzuata hakimiyeti, güleryüzü,dürüstlüğü,çalışkanlığı ile.

          Bu değerli hemşerimin adını sürekli duyardım.Ancak kendisi ile tanış olmam O’nun siyasete soyunması ile oldu.Ben de gazeteciliğe başlayalı birkaç yıl olmuştu.Büromu teşrif etti.Ben de müthiş bir olumlu izlenim bıraktı.İçimden tam “Vekil olacak birisi” dedim ama siyaset bu tür izlenim ya da belirtilere göre biçimlenmiyor.

          Çeşitli entrikalar,ahbap çavuş ilişkiler,ayak oyunları vesaire O’nu soğuttu ve bakanlığındaki görevine dönerek halkına hizmete devam etti.

          Zaman zaman Ankara’ya yolum düştüğünde ve fırsatım olduğunda kendisini aradım. Yemeğe illaki götürür o da olmazsa çay kahve içmeden sohbet etmeden beni bırakmazdı.

          Siyaset Türkiye’de iyice ayağa düşüp, şeriat,tarikat,cemaat etkisine girince milliyetçi,Atatürkçü,ülkesine hizmeti her şeyin üstünde gören bu şahsiyet zamanında ve yerinde bir kararla emekliye ayrılarak onurunu,kariyerini mesleğini itibarını korudu.

          Zaman zaman Iğdır’a geldi.Bu gelişlerinde asla ve kat’a bir beklenti, bir ikbal arayışı olmadı.Gayet sessiz ve mütevazı bir biçimde geldi.Eşi dostu ile görüştü.Hasret giderdi ve sessizce Ankara’ya döndü.

          Kabirüstü ziyaretinde bulunmak için geçenlerde Iğdır’a geldi. Sağolsun bana da uğrama nezaketini gösterdi. Sohbet ettik. Dertleştik. Karşımda bir üst düzey bürokrat kadar, gönlü, kalbi ruhu Iğdır için atan  olgun ve duyarlı iştiyaklı birisi vardı.İşte o anda Iğdır adına üzüldüm.Böylesi dolu,yetenekli ve Ankara’da geniş bir çevresi olan bir kimliğe fırsat verseydi Iğdır kazanacaktı kendisine hizmet gelecekti.

          Ama maalesef Iğdırlı bu konularda kabiliyetlere, iş yapabileceklere fırsat tanımak yerine, sığ,yüzeysel ve günübirlik değerlendirmeler ile hakketmeyenleri Ankara’ya göndererek onlarca yılını heba etti. Ticarette, tarımda, hayvancılıkta ve tabiî ki bürokraside ağır kayıplara uğradı. Hala da uğruyor ve haksız yere, gereksiz yere de yakınıyor. Iğdır’ın sahibi yok diye adeta ağlaşıyor.

          İyi hoş da, sen, sana sahip olan ve olacak olanları seçmezsen dert yanmaya ne hakkın var.

          Ektiğini biçiyorsun.

          Ne zaman gerçekten seni temsil edip sorunlarına çare olacak becerikli ve bu konuda tecrübeli ve kendini,rüştünü ispat etmiş kişileri Ankara’ya gönderirsen sorunlarında o oranda çözülür.

          Ya da komşu illere bakar gıpta eder hayıflanır durursun.

Orhan Nesip KESEMEN Özgeçmişi

      1952 yılında Iğdır Evci Köyünde doğdu. İlk Okulu Iğdır Merkez 12 Kasım İlk Okulunda bitirdikten sonra, Iğdır Ortaokuluna devam etti. Orta Okul 2.Sınıfta iken Babasının vefatı nedeniyle, Amcaları Ankara götürerek Eğitimine Ankara’ da devam etti.

      Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi İşletme Muhasebe Bölümü (Lisan) mezunu olup, daha sona Türkiye Ortadoğu ve Amme İdaresi Enstitüsünde Kamu Yönetimi Lisans Üstü eğitimini bitirdi. (18 Yaşında memuriyete başlayıp,  Eğitimini çalışarak tamamladı.)

     Memuriyete 09.07.1970 yılında Etibank Genel Müdürlüğünde başladı. Burada Memur, Raportör, Organizasyon ve Metot Uzmanı, Personel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu (Yaklaşık 15 yıl )

      Daha sonra İş ve İşçi Bulma Kurumu (Şu anki İş-Kur) Ankara İl Müdürü olarak 8 yıl görev yaptı. (1985-1992 yılları arası)

      1992 den itibaren de Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapar iken bir sürede Genel Müdürlük görevini vekâleten yürüttü.

     Müteakiben Sağlık Bakanlığında Bakanlık Müşaviri (Bakan Danışmanı) olarak görev yapmakta iken 15.02.2017 de Emekli oldu.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir