BİR CORONA VİRÜS YAZISI

2 yıl önce
404 kez görüntülendi

BİR CORONA VİRÜS YAZISI

11/05/2020

BİR CORONAVİRÜS YAZISI

Saatler, günler, haftalar hatta aylar boyu şu coronavirüs salgınını, bilen kişilerden dinledim.  Ve halıhazırda dinlemeye devam etmekteyim.  Anlatılanlardan; beleğimde yer etmiş olanları okuyucuyla-soru-cevap yoluyla- paylaşmak istedim.  Kimbilir, belki tamamlayıcı bir katkısı olur.

Soru-Coronavirüs nedir?

Cevap-Adı üstünde  virüstür; pandemi yaratacak ölçüde hızla yayılan öldürücü bir virüs türüdür.  Canlıdır; bir canlı bünyesinde-örneğin, insanın akciğerinde – yaşama tutunup çoğalmak ister.  Diğer yüzeylerde yaşamını sürdürme/çoğalma olanağı yoktur.  Bakteri değildir; antibiyotik türü ilaçlarla yokedilme olanağı yoktur.

Soru-Coronavirüs nasıl bulaşır?

Cevap-Virüs solunum yoluyla insandan insana geçer;  aksırık-öksürük zerecikleri içinde solunum boğazından geçip akciğere yerleşir.  Diğer bulaşma yolu, elimize bir şekilde bulaşan virüsün ağız, burun ve gözlerimiz aracılığıyla bünyemize dahil olmasıdır.  Salgının ilk günlerindeki eşyalar aracılığıyla bulaşma algısı doğru değildir; bu algı daha sonradan düzeltilmiştir.

Soru-Virüsten nasıl korunabiliriz?

Cevap-Üç sihirli sözcük: temas, izolasyon, sosyal mesafe.  Ellerimizi sıkça temizlemek, bir; evde kalmak,iki; diğer insanlarla 2m’lik mesafe koymak,üç.

Soru-Tedavisi nedir?

Cevap- Şimdilik tedavisi yoktur; henüz bir ilaç üretilmiş değildir.  Virüse enfekte olan hastalar gözlem altına alınırlar; hastalığın seyri sırasında yoğun bakıma ve gerekirse solunum cihazına bağlanırlar.  Bağışıklık sistemi güçlü olanlar virüsü yenerler.

Soru-Coronavirüs salgını ülkemizde ne zaman sona erer?

Cevap- Hastalık pandemi niteliğinde olduğu için dünya ölçeğindeki gidişata bakmak lazım.  İyileştirici ilacın üretilmesi bu zaman aralığına net bir fikir verebilir.  İlaç ve aşı için 2021 yılı başlarından söz ediliyor.  Ülkemize gelince; iktidar hem hastalığı kontrol altında tutalım, hem çalışma hayatı giderek yoğunlaşsın niyetinde.  Bu itibarla “kontrollü yaşam” epeyce süreceğe benziyor.  Aşı ve ilaç meselesi çözüme kavuşuncaya kadar, rehavete kapılmadan“yaşamsal dikkat” sürdürülmelidir.

The following two tabs change content below.

Gündüz MURGUL

Latest posts by Gündüz MURGUL (see all)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık