BEKLEYİŞ

1 yıl önce
283 kez görüntülendi

BEKLEYİŞ

10/12/2020

BEKLEYİŞ

Kamuoyu bir süredir bekleyiş içinde; AKP iktidarı son bulacak, bu kesin, ancak ne zaman?

Ne yapıp edip yine seçimi kazanırlar, şeklindeki algılar artık duyulmuyor.  İktidarı yüksek sesle savunacak kimseler yok, köyde-kentte.  Ülke içinde olduğu kadar uluslararası konjöktör de AKP’ye kredi tanıyacak işaretler vermiyor.

Siyasette az buçuk mürekkep yalayanlar bilirler/sezerler; bır kısım olaylar/olgular toplumdaki kırılmayı/savrulmayı bünyesinde barındırırlar.  Bu hafta içinde izlediğim iki olgu, zannımca örnek olarak değerlendirilebilir.

Yürüyüş güzergâhımdaki düğün salonunda 1 saat sonra Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) il kongresi  olacak.  Açık kapıdan içeriye şöyle bir göz attım; titizlikle düzenlenmiş bir salon dikkatimi çekti.  Kongreye tanık olanlar yoğun bir ilgiden söz ettiler.  Eminim, oradaki çoğu partili daha önce AKP saflarında siyaset yapıyorlardı.  Kopuş, gözle görülür boyutlarda.

Hafta içinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’de bütçe görüşmelerinin başlangıcıyla ilgili ses getiren bir konuşma yaptı.  Hiç olmadığı kadar ataktı.  Her zaman konuşmaları söz atmalarla boğmaya çalışan AKP’li milletvekilleri bu hâkim çıkış karşısında aciz kaldılar.  Bir süredir muhalefet saldırıda, hükümet savunmada.  Muhalefetin özgüveni artmaya devam ediyor.

Gerçekte milyonların beklentisi, AKP’nin gidişinin ötesinde korkutucu gidişin son bulması, ağırlaşan sorunların çözülmesiyle ilgili.

*Salgın belasının gerçek temelinde ve güvenilir ortamda sonlanması

*Çoğunluk gençleri bezdiren işsizlik sorunun çözülmesi

*Kanun önünde hukuk üstünlüğünün gerçekleştirilmesi

*Yolsuzluk ve adaletsiz gelir bölüşümünün ortadan kaldırılmasıyla halkın refaha kavüşturulması

*Artık ayyuka çıkmış partizanlığa son verilmesi

*Laik toplumun temellerinin yeniden atılması

*”Tek adam” sisteminin yerine demokratik toplum yörüngesine girilmesi

Bekleyiş; bir karabasan misali kaos ortamından çıkarak uygarlaşma yoluna dönülmesiyle ilgilidir.  İstanbul seçimleri bir milat oldu; yılgınlık ve karamsarlık bir kenara itildi.  Halk yığınları geleceğe olan güvenini göstermese de, o umut dolu bekleyiş yüreklerde yeşermeyi sürdürüyor.

The following two tabs change content below.

Gündüz MURGUL

Latest posts by Gündüz MURGUL (see all)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık