BEKÇİ POLİS ŞİDDETİ İLE İLGİLİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA SORU ÖNERGESİ

1 yıl önce
299 kez görüntülendi

BEKÇİ POLİS ŞİDDETİ İLE İLGİLİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA SORU ÖNERGESİ

BEKÇİ POLİS ŞİDDETİ İLE İLGİLİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

24/05/2021

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ıncı maddeleri gereğince yazılı olarakcevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

                                                                                            Dr. Habip EKSİK

                                                                                                 Iğdır Milletvekili

 

 

Pandeminin insanlar üzerindeki etkinin hesaplanmaması ve kapalı ortamlarda bunalan insanlara yönelik iletişim dilinin sert, kaba ve hakaret eder tarzda olması birçok olayların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu süreçte toplumun güvenliğinden sorumlu kişilerin bilgilendirilmesi ve görevlerine yönelik eğitim süreçlerinden geçmeleri gerekmektedir. Güç ve silah ile yetkilendirilen bekçiler toplumun yaşam alanlarını sınırlandırmakta, topluma yönelik şiddet sıradanlaşmıştır. Neredeyse her gün yaşanan bekçi ve diğer kolluk güçlerinin şiddeti sıradanlaşmakta bekçilere yönelik önlemler alınmamakta bu kez bekçi ve polis şiddetlerinden  biri daha çocuk olmasına rağmen iki genç yurttaşımıza yönelik yaşanmıştır.

20.05.2020 tarihi akşam saatlerinde seçim bölgem Iğdır şehir merkezi Söğütlümahallesinde iki kişinin bekçi-polis şiddetine maruz kaldıkları sosyal medya ’ya yansımıştır. Söz konusu görüntülerde bekçi-polis şiddetine uğrayan kişilerin  K.E(16) ve E.S(19) oldukları bilgisi aileleri tarafından paylaşılmıştır. Çevre sakinlerinin uyarılarına da küfür ve hakaret ile cevap veren ve bu uyarıları dikkate almayan polis ve bekçiler çocuk yaştaki K.E ve E.S ye işkence düzeyinde şiddet uygulamaya devam etmişlerdir. Polisin ve bekçilerin orantısız güç kullanarak işkence düzeyinde uyguladıkları şiddet ve hakaretler, küfürler sosyal medya görüntülerinde de net olarak görülmektedir.

Bekçi-polis şiddetine maruz kalan K.E ve E.S adlı biri çocuk kişilerin aileleri evlatlarının bekçilerin şiddetine maruz kaldıkları darp raporu aldıklarını ve 1 gece boyunca nezarethanede kaldıklarını gıda ve su ihtiyaçlarının karşılanmadığını bilgisini paylaşmışlardır.

 

 

 

 

 

Bu bağlamda;

 

 • Türkiye “İşkenceye Karşı Sözleşmeyi 1988 yılında kabul etmiştir. Anayasa ve Ceza Kanunu’nda işkenceyi yasaklamış olmasına rağmen iki kişinin şehir merkezinde polis-bekçi şiddetine uğrayan şahıslara gözaltı öncesi ve sonrasındaadli muayene(darp-cebir raporu) alınmamasının sebebi nedir?
 • Bekçi-polis şiddetine uğrayan K.E(16) ve E.S(19) adlı kişilerin aileleri ile herhangi bir görüşme gerçekleştirildi mi?
 • Biri çocuk olmak üzere iki kişininkendi imkanları ile Iğdır Devlet Hastanesine başvurarak darp raporu aldıkları bilgisi doğru mudur, sağlık durumları hakkında bilginiz var mı, kamuoyu ile paylaşacak mısınız?
 • Söz konusu olay ile ilgili bir soruşturma açılmış mıdır? Soruşturmanın salahiyeti ve delillerin karartılmaması için kamu görevlisi olan bu polis ve bekçiler hakkında görevden uzaklaştırma işlemi uygulanmış mıdır? Soruşturma açılmış ise bekçi-polislere yönelik bir cezai işlem yapılmış mıdır?
 • Biri çocuk olmak üzere iki kişinin bekçi-polisler tarafından şiddete uğramasının sebebi nedir?
 • Her geçen gün artan bekçi şiddetinin sebebi nedir?
 • Bekçilerin görev alanları nelerdir?
 • Bekçilerin eğitim durumu nedir?
 • Eğitim durumlarına göre ilkokul, lise, üniversite mezunu bekçi sayısı ne kadardır?
 • Bekçilerin ne kadar teorik ve pratik eğitim almaktadır?
 • Bekçi ve polislere çocuk psikolojisi eğitimi verilmekte midir, veriliyorsa hangi aralıklarla veriliyor?
 • Bekçilerin denetim yapma, istihbarat toplama, adli arama ve bilgi alma gibi yetkileri var mıdır?
 • Sürekli yurttaşlara yönelik hakaret, darp ve zaman zaman silahların bile kullandığı durumlar yaşanmaktadır.7245 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununda bir düzenleme yapılacak mıdır, bekçilerin yetkilerinin kısıtlanmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?
 • Bekçilerin karıştıkları olaylar her geçen gün artmaktadır, Batman ili Cudi mahallesinde de buna benzer bir olay yaşanmış 15 yaşındaki çocuk bekçi şiddetine maruz kalmıştı. Bu olayda cezai işlem uygulanan bekçi var mıdır? Bekçilik sisteminin kaldırılması düşünülüyor mu , buna yönelik bir çalışmanız var mıdır?
 • Bekçilik ile ilişiği kesilmiş görevli var mıdır, var ise sayıları ve ilişik kesilmesinin gerekçesi nedir?
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık