“Batı Azerbaycan’a Dönüş” Festival/Kongresi Nahçıvan’da Yapıldı

25/06/2024

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Nahçıvan’da düzenlenen “Batı Azerbaycan’aDnüş” festival/kongresine katıldı.

“Batı Azerbaycan’a Dönüş” festival/kongresi, 21-22 Haziran 2024 tarihlerinde Nahçıvan’ın Zengezur Milli Parkı’nda (Batabat yaylası) düzenlendi.

Yoğun bir katılımın olduğu programın davetlileri arasında Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma da yer aldı.

Burada bir konuşma yapan Rektör Alma, Zengezur Koridoru’nun tarihsel rolü ve önemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Zengezur Koridoru denildiğinde genellikle 30 yıllık bir sürecin akla geldiğini fakat Koridor’un insanlık tarihi boyunca bu bölgede var olan bir ticaret yolu niteliğine sahip olduğunu vurgulayan Rektör Alma, sözlerine şöyle devam etti:

“İslam Uygarlığının Türk Kültürüyle Kesiştiği, Avrupa’yı Besleyen Bir Bölge”

“Diğer taraftan, Türk tarihi açısından bakıldığında ise bu yolun kuzey, güney ve orta yolundaki en önemli lokasyonlardan biri olduğu; İslam tarihi açısından da bu bölgenin İslam uygarlığının Türk kültürüyle kesiştiği ve Avrupa’yı besleyen bir bölge olduğu aşikârdır. Geçmişte bu denli öneme sahip olan bölgenin kamuoyuna ve iş dünyasına tanıtımında doğal bir sürecin ürünü olduğunu bilerek hareket etmek gerekmektedir. Doğal süreç, uygarlıklar var olduğu andan itibaren gelişmiş süreç anlamına gelmektedir. Şehirler, kasabalar, köyler doğal bir şekilde oluşmuş ve Çin’den başlayarak Türk-İslam medeniyetine ve Balkanlara ulaşmış bir yoldur.” Şeklinde konuştu.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir