BAKANBAKAN ŞİMŞEK BELEDİYELERE: KANUNA UYMUYORSUNUZ İSTİHDAM BÜROSU OLMUŞSUNUZ

07/07/2024

Bakan Şimşek AK Partili Belediyelere sert çıktı: Kanuna uymuyorsunuz, istihdam bürosu olmuşsunuz!
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti’nin Kızılcahamam’da gerçekleştirdiği kampta partili belediye başkanlarına tepki gösterdi. Şimşek kamudaki tasarruf tedbirlerinin belediyeleri yüzde 100 bağladığının altını çizerek “Belediyelerin yıllık personel giderleri bütçe gelirlerinin yüzde 30’unu aşamaz. Hiçbiriniz kanuna uymuyorsunuz. İstihdam bürosuna dönüşmüşsünüz” diyerek tepki gösterdi.

İSTİHDAM BÜROSUNA DÖNÜŞMÜŞSÜNÜZ”

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre Bakan Şimşek konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bakın bu kamu tasarrufları bizi bağlamaz falan diye düşünmeyin. Bakanlığımız denetim yapacak ve ilgili harcama sorumlusu çok ciddi müeyyideler ile karşı karşıya kalabilecek. Kamuda tasarruf tedbirleri belediyeleri yüzde yüz bağlamaktadır. Sizin mali durumunuz iyi gözükmüyor. Kendi merkezi bütçemiz ile ilgili durumu anlattım. Ama gelgelelim sizin durumunuz merkezi hükümetten çok çok daha kötü. Belediyelerin yıllık personel giderleri bütçe gelirlerinin yüzde 30’unu aşamaz. Hiçbiriniz kanuna uymuyorsunuz. İstihdam bürosuna dönüşmüşsünüz. Mevcut mali kurallara uyun. Borç ve personel konusunda uymamışsınız”

İktidarın ekonomiden sorumlu Maliye Bakanı Mehmet Şimşek böyle söylüyor. Tasarruf tedbirlerine uymayan, personel giderlerinin belediye bütçesinin yüzde otuzunu aşarsa haklarında soruşturma açılacağını açık net ve serte bir üslup ile söylüyor.Hem de Ak Partili Belediye Başkanları toplantısında.

Iğdır Belediyesi ise muhalefette. Yani topun ağzında.

Eee bu günkü yönetim ne yapmış tamamen yasalara uygun olarak ve iktidarın Maliye Bakanının tasarruf tedbirleri çerçevesinde işe alınanların iş akdini feshetmiş.

Yasayı uygulamış. Bakan açıkça uyarıyor zaten. Yasaya uymazsanız ben gereğini yaparım diyor. Yasaya uymak ne zamandan beri suç oldu.

Ha bu arada olan, işe alınan insanlara oldu. Ne hevesle ne umutla işe başlamışlardı. Onların hayalleri yıkıldı. Hatta bize gelen dedikodulara göre kimi aracılara da yüksek miktarlarda para verenler olmuş. Aracılara dolandırıcılara para kaptıran varsa yasal yollara başvursunlar.

Aynı şekilde işten çıkarılanların hakları çiğnenmişse, bir haksızlık yapılmışsa bununda yolları bellidir. Türkiye bir hukuk devletidir. Haklarını aramalıdırlar.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklaması ve tamamen prosedüre uygun davranan Iğdır Belediyesinin açıklaması

 

IĞDIR BELEDİYESİNDEN KAMUOYUNA DUYURULUR

06/07/2024

Yönetimi devraldığımız tarihten itibaren toptancı yaklaşmak yerine bizim emeğe verdiğimiz değer, kurumun ihtiyacı ve bütçe durumu göz önüne alınarak 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 49. maddesi gereğince kurumumuzun borç durumu dolayısıyla hizmet üretemeyecek duruma gelmesi, yüksek maliyetler, maaş, vergi, SGK ödemelerinin yapılamaması gibi nedenlerden dolayı 204 Şirket Personelinin iş akdine 05.07.2024 tarihinden itibaren son verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Iğdır Belediye Başkanlığı

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir