Azerbaycanlı 2783 Şehit İçin Hatıra Ormanı

1 yıl önce
191 kez görüntülendi

Azerbaycanlı 2783 Şehit İçin Hatıra Ormanı

26/03/2021

 IĞDIR Vakfı tarafından, Ermenistan ile süren 44 günlük savaşta şehit düşen Azerbaycanlı 2783 şehit için hatıra ormanı oluşturdu.

            Tuzluca ilçesi yolu üzerindeki kent ormanı karşısında yeni oluşturulan ve “Iğdır Vakfı Karabağ Şehitleri Ormanı” adı verilen yeni ormanlık alanda düzenlenen program saygı duruşu ve Türkiye ile Azerbaycan’ın milli marşlarının okunması ile başladı. Fidan dikme törenine Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Eren, Azerbaycan Devlet Diaspora Çalışma Komitesi Müsteşarı Dashgin Recabli, Türkiye Masası Sorumlusu Kenan Arif, Adalet Bakanlığı Daire Başkanı ve Iğdır Vakıf Başkanı Özgür İnan Zor, Melekli Belediye Başkanı Eray Coşar, Orman Müdürü  Taner Tazegün, Tarım Müdürü Özkan Yolcu, Teknoloji Müdürü Ferdi Gürel, Ticaret Odası Başkanı Kamil Arslan, Sivil Toplum Kuruluş Başkanları ve yöneticiler ile Iğdır halkı katıldı.

            Törende bir konuşma yapan Vali Sarıibrahim, “Bu topraklarda bizler yaklaşık 19’uncu yüzyıldan itibaren mücadele veriyoruz. Azerbaycan topraklarındaki bu mücadele aslında birinci dünya savaşı itibariyle başlamıştır. O dönemde de Türk milleti yine elinden gelen imkanla Azerbaycan’daki kardeşlerinin yanındaydı. Bu yolda yürürken her zaman iki devletin bir milletin olduğuna inandık. Bugün arkadaşlarımız Iğdır Vakfı’nın çok kıymetli yöneticileri burada o anlayışa çok güzel hizmet eden bir eser ortaya çıkarmıştır. O eser de toprağa fidan dikmektir. Nasıl şehitlerimiz kanlarıyla sulayarak toprağı mübarek ediyorsa, bu topraklara diktiğimiz ağaçlarla umut ediyorum ki Türk Milletinin asırlar boyunca bu topraklarda yaşayacağının nişanesi olur. Aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Aynı zamanda bu topraklardaki varlığımızın ebediyen sürmesi için kardeşliğimizin, ortak davamızın devamını Allah’tan diliyorum” diye konuştu.

            Iğdır Vakıfı’nın başlattığı “2783 şehit, 2783 fidan” dikimine halkın büyük ilgi gösterdiğini belirten Adalet Bakanlığı Daire Başkanı ve Iğdır Vakıf Başkanı Özgür İnan Zor ise şunları söyledi:

            “Burası rüzgara dayalı toprak erozyonunun yoğun olduğu bir bölge. Ormanlaştırmaya karar verdik. Bu kararın temelinde vatan sevgisi yatıyor. Vatan sevgisi demek toprağı, milleti, doğayı sevmektir. Vatan uğruna can vermeyi göze alabilmektir. Bunun da en canlı örneğini 2020 yılında Karabağ’da can veren şehitlerimizde gördük. Ruhları şad olsun. Türk İslam beldelerinde vatan müdafaasında şehit olan şanlı ordularımızın mekanları cennet olsun. Bu orman sahasını teşkil ederken Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından açıklanan ilk resmi rakamlara göre 2 bin 783 şehidimizin olduğu bilgisini aldık. İnşallah dikeceğimiz 2 bin 783 fidan yeşerir, büyür ve şehitlerimiz için sonsuza dek yaşar. Orman alanımızın yer tahsisi için ilgisini esirgemeyen Orman Müdürü Taner Tazegün’e ve 10 bin fidanla desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Cantürk Alagöz’e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Allah iki devlet bir millet şiarıyla birlikte hareket etmeyi nasip etsin, kardeşliğimiz sonsuza dek devam etsin.” Dedi.

             Azerbaycan Devlet Diaspora Çalışma Komitesi Müsteşarı Daşgın Recabli de konuşmasında; “Azerbaycan’ın 44 günlük savaşta yanında duran ve her anı ile ilgilenen Türkiye ye sonsuz teşekkürlerimizi, minnettarlığımızı sunuyoruz. Bu gün bura da bir kez daha şahit olduk ki, “bizler iki devlet bir milletiz.”  Buna göre de ifade ediyorum ki, dünya var oldukça bu kardeşliğimizin devam edecektir.” Dedi.

            Konuşmaların ardından fidan dikimine katılan protokol ve vatandaşlar ellerine kazma kürek alarak 2783 çam fidanını toprakla buluşturdu.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık