Azerbaycan’ın Karabağ’da kazanmış olduğu zaferin ikinci yıl dönümü Iğdır’da toy bayram

2 ay önce
117 kez görüntülendi

 Azerbaycan’ın Karabağ’da kazanmış olduğu zaferin ikinci yıl dönümü Iğdır’da toy bayram

 Azerbaycan’ın Karabağ’da kazanmış olduğu zaferin ikinci yıl dönümü Iğdır’da toy bayram havasında kutlanıdı.

06/11/2022

 

İYİ Parti İl Başkanı Fuat Ata ve yönetimden arkadaşlar  ile birlikte
Karabağ Zaferinin 2. Yıldönümü Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği, tarafından  Atatürk caddesinde Belediye yanında kalabalık vatandaş topluluğunun katılımı ile coşkuyla kutlandı.
          Program şehitler için saygı duruşu ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan   Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal,”Dernek olarak Karabağ Zaferimizin ikinci yıldönümünü toy bayram havasında kutluyoruz.  44 gün süren ve her anı kahramanlık öyküleriyle dolu muhteşem bir zaferin yıl dönümündeyiz. Karabağ, bizim, hepimizin 28 yıllık özlemiydi. 1. Karabağ savaşının en buhranlı dönemlerinde bir gazeteci olarak, soydaşlarımızın acılarını yüreğimizde yaşadık kaybedilen Azerbaycan topraklarının, Hocalı soykırımının acılarını ruhumuzda hissettik. Hocalı, Hankendi hala yüreğimizde bir yaradır.Bu günde bizlere bu sevinci yaşatan kahraman Azerbaycan Ordusuna, cennet mekân şehitlerimize, gazilerimize teşekkür ediyoruz. Onlara minnet ve şükran borçluyuz. Bu zafer Türkiye Azerbaycan kardeşliğinin zirvesidir. Karabağ Zaferi bir dönüm noktasıdır. Türk Birliği hayalimiz şimdi her zamankinden daha yakındır. Bunun bir hayal olmadığını herkes gördü.
Ermenistan’a karşı Azerbaycan Türklerinin kazandığı Karabağ Zaferi, Çanakkale ve Malazgirt Zaferleri gibi Türk tarihinin büyük zaferleri arasına girmiştir. Türkiye’nin tam desteğiyle elde edilen zafer, Türklerin ortak başarısıdır. 44 günlük Vatan Savaşı, dünyaya bir kez daha Türkiye-Azerbaycan birliğini Türk milletinin gücünü gösterdi. Azerbaycan Karabağ Zaferi’yle yeni bir destan yazdı. KARABAĞ topraklarının kurtuluşuyla sonuçlanan Vatan Savaşı, tarihin en parlak sayfası, Azerbaycan halkının ve bütün Türk dünyasının gurur kaynağı olduğunu tarihe not düştü. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın yaklaşık 30 yıldır işgal altındaki topraklarını kurtardı.    Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü sağladı.
          Vatan Savaşı’nın kazanılması için canlarını feda eden 3 bin şehidin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Karabağ Savaşı’nda bütün Türk milletinin kalbi, canı ve kanıyla vatanını savunan Azerbaycan için  attı.Karabağ, Ermeni işgali boyunca bütün Türkler için bir feryattı, ağıttı, gözyaşıydı. İşgali kırmak için yapılan mücadele yeni Türk destanları oluşturmakta, dünya Türklüğünü sevinç ve mutluluğa sevk etmektedir. Büyük lider Haydar Aliyev’in “İki devlet tek millet” sözünü şiar aldık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Azerbaycan’ın kederini kederimiz, sevincini sevincimiz bildik. O nedenle Karabağ’ı yüreğimizde bir yara bildik. O nedenle bugün de sevincimizi paylaşmak, birlikte kutlamak için bir aradayız. Bugün bizim için bayramdır. Bugün zafer toyumuz var. Karabağ zaferimiz kutlu olsun. Bu zaferin kazanılmasında canını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle yâd ediyorum. Zaferin ikinci yıldönümü kutlu olsun.”dedi.
            Program günün anlam ve önemini belirten şiirler İlayda Kaya ve Davut Çiftlik’in tarafından okundu. Hüseyin Baydar halkoyunları ekibinin gösterisi ve Kültür bakanlığı sanatçısı Nevzat Turanın okuduğu türkülerle devam etti. Programa katılanlar hep birlikte halay çekip oynayarak Karabağ zaferini kutladılar.
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık