AZERBAYCAN’DAN AÇIKLAMA

2 yıl önce
289 kez görüntülendi

AZERBAYCAN’DAN AÇIKLAMA

19/10/2020

17 Ekim 2020 günü gece saat 01:00 saatlerinde Ermenistan Azerbaycan’ın Gence kentine balistik füze fırlattı. Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik yeni saldırısının ardından, Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti ve cephe hattından çok uzakta olan Gence’ye yapılan üçüncü büyük saldırı, önemli sayıda sivilin kaybıyla sonuçlandı;     2 çocuk olmak üzere 12 kişi öldü ve 40’tan fazla kişi ağır yaralandı.

Sivillerin kasıtlı olarak öldürülmesi, uluslararası insancıl hukuk dahil olmak üzere uluslararası hukukun norm ve ilkelerinin yanı sıra ilan edilen insani ateşkes de dahil olmak üzere, bir savaş suçu ve insanlığa karşı bir suçtur. Bu suçtan tamamen Ermeni yönetimi sorumludur.

Ermenistan’ın sivillere yönelik devam eden saldırganlığı ve acımasız saldırıları durdurulmalı ve uluslararası toplum, Ermenistan’ın Azerbaycan halkına yönelik bu insanlık dışı eylemlerine suskun kalmamalıdır.

Ermenistan’ın Azerbaycan sivil nüfusunu hedef alan bu menfur saldırılarını şiddetle kınıyor ve işgalcı ülkenin savaş suçlarına son vermesini talep ediyoruz.

Terörü devlet politikasına dönüştüren Ermenistan’ın siyasi ve askeri yönetimi, sivillere roket atma kararından sorumludur. Azerbaycan Cumhuriyeti, suçluların adalet karşısında ulusal ve uluslararası yasal mekanizmalar kullanılarak sağlayacağını ilan ediyor.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık