AZERBAYCAN DİASPORASI “HER BİRİMİZ BİR FİDAN OLALIM” KAMPANYASI BAŞLATTI

1 yıl önce
170 kez görüntülendi

AZERBAYCAN DİASPORASI “HER BİRİMİZ BİR FİDAN OLALIM” KAMPANYASI BAŞLATTI

AZERBAYCAN DİASPORASI “HER BİRİMİZ BİR FİDAN OLALIM” KAMPANYASI BAŞLATTI

09/08/2021

 

Ülkemizde meydana gelen orman yangınları bizleri derinden üzdüğü gibi kardeş Azerbaycan’ı da derinden üzdü.

Antalya Manavgat’ta 28 Temmuz’da  başlayan ve 46 ilde 200’den fazla noktada devam eden orman yangınlarını söndürmek için hem ülke halkı seferber oldu ve hem de komşularımız.

Azerbaycan, İran ve Rusya ilk yardıma koşan komşularımızdı. Azerbaycan ise tüm varlığı ile yardıma gelmişti. Askeriyle, itfaiyecisiyle, yangın söndürme araç gereciyle yangın bölgesinde kurulan koordinasyon merkezlerinin koordinesi ile sahada ormanlarımızın söndürme çalışmalarına iştirak ettiler.

Azerbaycan Diaspora Teşkilatı da bu süreçte harekete geçerek “heremiz bir fidan olaq” kampanyası başlattı.

Azerbaycan Diaspora Teşkilatı Başkanı Fuad Muradov konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Türkiye Cumhuriyetinin muhtelif bölgelerinde meydana gelen şiddetli yangın hepimizi derinden üşmüştür. Dünya Azerbaycan Türkleri olarak yaşanan bu vahim hadiseden ötürü son derece kederlenmiş bulunmaktayız.

Güçlü Türkiye Cumhuriyeti bu hadiselerin elbette ki üstesinden gelecektir. Lakin Azerbaycan diasporası her bir sorunda olduğu gibi bu hadise de görev üstlenmiş, milli, manevi , tarihi, medeniyet, adet ve ananelere malik gardaş ülke Türkiye’nin yanında olduğumuzu bildirmek için “Her birimiz bir fidandan olun” adı altında bir kampanya başlattık. Bu hususta dünya Azerbaycan Türkleri kampanyamıza iştirak ederek yanan ormanlarımızın yerine yeni fidanlar dikerek dağlarımızı yeniden yeşillendireceğiz.” Dedi.

Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Azerbaycan’la ilgili, “Azerbaycan’ın Sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir” demişti.

Umumillider Haydar Aliyev’de, “Biz iki devlet bir milletiz.” Demişti.

Türkiye Azerbaycan kardeşliği elbette ki tartışılamaz bir geçmişe dayanmaktadır.

Bu kardeşlik bağının gereği elbette ki dayanışma, birlikte hareket etme, zor zamanda yanında varlığını hissetmeyi gerektirmektedir.

Azerbaycan Diaspora teşkilatının düzenlediği “HER BİRİMİZ BİR FİDAN OLALIM” kampanyasına iştirak etmeli,
desteklemeliyiz.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık