AĞRI DAĞINDA İKİ AYI DAĞCILARI KORKUTTU

1 yıl önce
316 kez görüntülendi

AĞRI DAĞINDA İKİ AYI DAĞCILARI KORKUTTU

AĞRI DAĞINDA İKİ AYI DAĞCILARI KORKUTTU

30/06/2021

ALTI yıl aradan sonra resmi tırmanışlara başlanan Ağrı Dağı’nda, 25 Haziran’da Ukraynalı dağcıların karşısına biri albino iki ayı çıktı.Korku dolu anlar yaşayan dağcıların çığlıkları üzerine ayıların kaçtığını söyleyen tur rehberi Saffet Akkuş, “16 yıldır Ağrı Dağı’nda rehberlik yapıyorum ve ilk kez bir ayı ile karşılaştım. Tırmanış sırasında kayaların arasından çıkan iki ayıdan boz olanı kaçtı albino ise saldırmak için hamlede bulundu. Ancak hepimiz aynı anda çığlık atınca kaçtı. Kabus dolu dakikalar yaşadık” dedi.  

O anlar, dağcı turist kafilesinden bir kişinin cep telefonuna saniye saniye yansıdı.
Bozayı kaçarken beyaz renkli albino ayı ise gruptakilere saldırmak istedi. O anlar bir turistin cep telefonu kamerası ile görüntülendi. Kayaların arasından çıkan ayının hızla gelişini gören turistler hep birlikte sağa sola kaçışarak çığlık attı. Albino ayı son anda zirveye doğru kaçarak gözden kayboldu.
‘KORKUP ÇIĞLIK ATINCA KAÇTI’
Ağrı Dağı’nda 16 yıldır rehberlik yapan Saffet Akkuş (31) ilk kez böyle bir olaya tanıklık ettiğini söyledi. Ayılarla 3 bin 800 metredeki kayalık bölgede karşılaştıklarını ifade eden Akkuş, “Ukrayna’dan gelen 7 kişilik bir ekiple zirve tırmanışı yapıyorduk. Ağrı Dağı’nda bugüne kadar hiç ayı görmemiştim. Kayaların arasından iki ayı çıktı. Biri boz diğer beyazdı. Bozayı kaçarken, beyaz olan ayı saldırmak için hamle yaptı. Aramızda birkaç metre vardı. Hepimiz korkup çığlık atınca o da korkup kaçtı. Kocaman bir ayıydı. Her şeye rağmen zirve tırmanışını gerçekleştirip aşağı indik. Şimdi her çıkışımızda albino ayı aklımızda olacak” diye konuştu.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık