AFGANİSTAN’A  DAİR

1 yıl önce
185 kez görüntülendi

AFGANİSTAN’A  DAİR

AFGANİSTAN’A  DAİR

19/08/2021

Tarih bir kez daha tekerrür etti.

Vietnam’da ABD Büyükelçisinin ABD Büyükelçilik binasının çatısından helikopterle kaçırılış sahnesi, bu defa Afganistan’da yinelendi; ABD Afgan Büyükelçisinin helikopterle çatıdan kaçırılış görüntüleri medyaya düştü.

Sözün özü; ABD Afganistan’da kaybetti.

ABD Başkanı Baydın, televizyon konuşmasında dedik ki; “Ülke yöneticileri kaçtı, ordu savaşmadı.”  ABD emperyalizminin sair ülkedeki kukla yönetimlerinin ne halde oldukları daha açık seçik anlatılamazdı.

Medya ve sosyal medya daha çok Taliban’la ilgilene dursun, ABD yenilgisinin yansımalarını irdelemek daha yerinde ve daha ışık tutucu olacaktır, kanımca.

ABD’nin kukla yönetimlerinin “kağıttan kaplan” olduğu bu gelişmeyle itiraz kabul görmeyecek derecede ortaya çıkmıştır.  Bu saatten sonra ABD emperyalizmi ne kolayca işbirlikçi yönetimler kurabilecektir, ne de istekli çevreler bulabilecektir.  Bu durum ABD’nin yayılmacı siyasetleri önünde engel olabilecektir.

Afganistan’ın kukla yönetiminin arabalar dolusu parayla kaçtıkları medyada haberleştirildi.  Emperyalizm işbirlikçisi kesimlerin iğrenç, vatan haini yüzü gün ışığına çıkmış bulunuyor, bir kez daha. Her fırsatta vatansever sol kesimi vatan haini ilan eden ABD hayranı çevrelerin kulakları çınlasın!

Taliban’ın çok hızlı bir şekilde ülkeyi ele geçirmesi, ülkemizde ve Batı dünyasında şok etkisi yarattı.  Oysa ülkemizle pazarlıklar yapılıyordu, Kabil Havaalanı konusunda.  Batı’ya göre Taliban, çevrede bir kısım yerlerde etkili olabilecek, Kabil ve merkezi yerler kontrol edilebilecekti.  Bu olay, biz ve Batı’nın gerçeklerden ne denli uzak, ayağı yere basmayan politikalar peşinde olduğunu gösteriyor.  Emperyalist politikaların daima aldatıcı olduğu ve halkların gözünü medya ile kararttığı gerçeğinden hareketle onların her dediğine kanmamalı.

Taliban’ın arkasında bir güç olduğu kesin; olmazsa bu derece kesin bir hareketi gerçekleştiremezdi.  Süper güçler dengesi “güc”ün Çin olduğunu çağrıştırıyor.  O bölgede kağıtlar yeniden karılacak.  Rusya’nın devreye girmesi; olası bir bölünme yaşanması olasılık dahilinde.  Bu bakımdan Taliban’ı “esas oğlan” olarak görmek gerçekçi değil.

Esas olarak Afganistan’ın kaybedilmesiyle ABD’nin sermayesine önemli”katkılar” sağlayan uyuşturucu trafiği felce uğramıştır.  “Trafik”ten etkilenen İran ve Türkiye gibi ülkeler bu kez de Taliban’la flörtü deneyeceklerdir.  Geçmiş ola; atı alan Üsküdar’ı geçti.

Afganistan’da belirsizlik ve istikrarsızlık sürecektir.  Bekleyip göreceğiz.

 

 

 

The following two tabs change content below.

Gündüz MURGUL

Latest posts by Gündüz MURGUL (see all)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık