“Adalet Komisyonunda” yer aldıkları iddiasıyla haklarında dava açılanlara ceza

1 yıl önce
341 kez görüntülendi

“Adalet Komisyonunda” yer aldıkları iddiasıyla haklarında dava açılanlara ceza

28/07/2021

Iğdır’da “Adalet Komisyonunda” yer aldıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 13 kişiden 9’una 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce “Örgüt üyesi olmak”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” iddiasıyla verilen yüzlerce yıl hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Müebbet hapis cezası verilen 6 kişinin yaşları 70 ila 74 arasında olması dikkati çekerken, 4 kişiye beraat etti. 2 Nisan’da açıklanan kararın gerekçesinde, askeri operasyonda ele geçirilen bir evrakta kişilerin isimlerinin bulunması, gizli tanık beyanlarına dayanılarak karar verildi. Yargılananların tamamı ise yerel mahkemenin verdiği karar sonrası tutuklandı. Abdullah Ateş’in gelini Kadife Ateş ve Kerim Boran’ın eşi Saliha Boran, karar tepki gösterdi.

Onlarca Yıl Hapis

Ceza alan 77 yaşındaki Kerim Boran, yürütülen soruşturma kapsamında 27 Kasım 2017 tarihinde tutuklandı. 2 Mart 2018 tarihinde tahliye olan Boran, 15 Nisan’da tekrar tutuklandı. Boran’a “Örgüt üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3 ay, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” suçundan da 42 yıl 2 ay 7 gün hapis cezası verildi.

74 Yaşında Müebbet Hapis

74 yaşındaki Mehmet Çelik ise, aynı soruşturma kapsamında 16 Kasım 2015 tarihinde tutuklanarak cezaevine konuldu. Çelik, 26 Ekim 2017 tarihinde tahliye edildi. 2 Nisan tarihinde görülen karar duruşmasından hemen sonra tutuklanan Çelik’e, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” iddiasıyla da 15 yıl hapis cezası verildi.

72 yaşında olan Ferzende Elbi de, 9 Ekim 2015 tarihinde tutuklandı. 26 Ekim 2017 tahliye edilen Elbi, verilen karar sonrası 2 Nisan’da tutuklandı. Elbi hakkında da, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” iddiasıyla da 20 yıl hapis cezası verildi. 

Yine 2015 yılında tutuklanan ve 2017 yılında tahliye olan 72 yaşındaki Ehettin Kaynar hakkında da “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçu” iddiasıyla müebbet hapis cezası, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” iddiasıyla da 15 yıl hapis cezası verildi. Kaynar, 2 Nisan’da kararın açıklanmasının ardından tekrar tutuklandı.

Mahkeme Salonunda Tutuklandı

71 yaşındaki Abdülmecit Kaya hakkında da yine “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kaya da yine duruşma günü verilen karar sonrası mahkemede tutuklanmıştı.

Ceza Yağdırıldı

Ceza alan 70 yaşındaki Abdullah Ateş hakkında da yine “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçu” iddiasıyla müebbet hapis ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağma” iddiasıyla da 5 yıl hapis cezası verildi. Duruşma günü mahkemede hazır olan Ateş, tutuklanarak cezaevine konuldu. Sanıklardan 55 yaşındaki Ali Turgut’a “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 8 yıl 9 ay, sanıklardan 58 yaşındaki Mehmet Emin Ay’a “Tehdit” suçunu işlemekten 3 yıl 4 ay ve 43 yaşındaki Ahmet Yıldırım’a ise “Nitelikli yağma” iddiasıyla 10 yıl hapis cezası verildi.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık