2 yıl önce
370 kez görüntülendi

Iğdır’da mısır üretimi her geçen yıl artarak devam ediyor. Ancak, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun zamanında fiyat açıklamayıp mısır almaması, tüccarın mısırı ucuza toplaması çiftçiyi mağdur ediyor.

Iğdır’da mısır hasadının başlamış olmasını rağmen TMO mısır alımına daha başlamadı. TMO mısır alımı yapmayınca çiftçi tüccarın insafına kalıyor. Gazetemizi arayan çiftçiler TMO’nun mısır alımına başlamasını talep ediyorlar.

Piyasayı düzenlemesi beklenen TMO bir türlü harekete geçmiyor. Ürünü de tüccar topluyor. TMO Iğdır’da mısır alımına başlamayınca tüccardan başka alıcı kalmıyor. Tüccarda istediği gibi fiyat biçiyor. Ve Iğdırlı mısır üreticisi birkaç tüccarın insafına kalıyor.

TMO hasat bittikten sonra mı alım yapacak?

Buradan TMO yetkililerine seslenmek istiyoruz. Iğdır’da mısır hasadı başladı. TMO neden mısır almıyor. Iğdır’da mısır hasadı bittikten sonra mı mısır alımına başlanacak?

Mısır dünyada hububat gurubu içerisinde ekim alanı bakımından ikinci, üretimde ise ilk sırada yer almaktadır. Mısır insan gıdası (nişasta bazlı şeker- NBŞ), hayvan yemi ve sanayi ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Sap ve yaprakları hayvan yemi olarak değerlendirilmekte, kâğıt ve hasır el işleri yapımında da kullanılmaktadır. Bu tüketim alanlarının yanı sıra çerezlik olarak da tüketilmektedir.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık