Koronalı Hayatın Günlüğü-5

EŞİM EV KADINI OLDU!

Zeki Sarıhan

1 MAYIS 2020 Cuma: 1 Mayıs kutlanmasın diye sokağa çıkma yasağını bugünden başlattılar. Eskişehir’de oturan arkadaşım Aydın Nefesoğlu ile sohbet ettik. Hava kapalı, yerler ıslak. Tıp elemanlarının günümüzde öne çıkması üzerine “Devirlere Göre Öne Çıkan Meslekler” yazımı yazıp paylaştım.

2 MAYIS 2020 Cumartesi: Independent Türkçe’ye “Kurtuluş Savaşı Yıllarında 1 Mayıs Kutlamaları” başlıklı yazımı gönderdim. Yarınki tarihle yayımlamışlar. Bodruma indiğimde ana kedinin çoktan yavrulamış olduğunu gördüm. Beş sevimli şeyin gözleri açılmış, yürüyüp koşuşturmaya bile başlamışlar. Beni görünce bir deliğe kaçtılar. Anaları da dikkatle beni gözetledi. Halakızı Lale telefon edip hatırımızı sordu.

3 MAYIS 2020 Pazar: Üç günlük sokağa çıkma yasağının son günü. Büfe kapalıymış, ekmek ve gazete gelmedi. Bir zaman dünkü gazetelerin bulmacalarını çözmekle vakit geçirdim. Fatsa’dan Kemal Gencay aradı. Torunu Dilara’nın, üniversitede aldığı “Fatsa’da önemli Olaylar” konulu ödev için yardımımı istiyor. Tarih aralığı saptamamışlar. Dilara’nın e-postasını alarak ona 1965-1969 yıllarında Fatsa’daki toplumsal olayları anlatan “İleri Köy Peşinde” kitabımın metnini gönderdim, Fatsa tarihi ile ilgili kitapları bulunan öğrencim Celal Çukurlu’nun da telefonunu verdim. Fatsa’dan yeğenin Hülya aradı. TRT’nin kanallarından birinden Hasankeyfli bir gencin, Bosnalı bir kıza aşkını anlatan Üç Yol adlı filmini izledim.

4 MAYIS 2020 Pazartesi: Emre ile parkta bir yürüyüş yaptık. Siteler topluluğumuzun cennet gibi olduğunu bir kez daha fark ettim. Etraf Karadeniz bölgesi gibi yemyeşil. Bahçeler,  balkonlar güller ve çiçeklerle donanmış. Konyalı emekli öğretmen Ahmet Bey, Köy Enstitüleri ve İnönü ile ilgili bazı sorular sordu. İsteğimiz üzerine bugün eve Cumhuriyet gelmedi ve artık gelmeyecek. İnternetten Orhan Bursalı’nın yazısını okudum. Bugün Terzi Fikri’nin Amasya Cezaevinde ölümünün yıldönümü. Ali Düzgünoğlu Mersin’den arayarak onunla ilgili geçmişte neden bir yazı yazmadığımı sordu. Ona Fikri Sönmez’le olan ilişkimizi anlattım. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazıyı da gönderdim. İzmir’de okul müdürlüğü yapan Cüneyt Cengiz, kendi okullarında ürettikleri maskelerden göndermiş. Macaristan’daki oğlum ışıkla akşam görüntülü bir yemek yedik.

5 MAYIS 2020 Salı: Koronavirüste eğrinin aşağıya doğru inmeye başlaması moralimizi yükseltiyor. Bugünkü ölüm sayısı 59. Toplam ölüm 3.520. Yeni tanı 1.832. Bodrumdaki kedi yavrularını ve analarını izledim. Bugün İstanbul’da Fatma ablam, Ankara’da Veysel Kaymak, kardeşim Sayhan ve Fatsa’dan Kemal Gencay’la görüşme yaptım. “Dersim’in Kayıp Kızları ve Dağ Çiçeklerim” başlıklı yazımı paylaştım.

6 MAYIS 2020 Çarşamba: LADER Ankara Şubesi Başkanı Kibar Yazıcı, hatırımı sordu. Dernek üyelerini teker teker arıyormuş. “Bir vukuat var mı?” diye sordum. “Alfabetik sıraya göre arıyorum. En son sana gelinceye kadar bir vukuat yok” dedi. Korona eğrisi bugün yükseldi.

7 MAYIS 2020 Perşembe: Dün açlık grevinden çıkan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, bugün ölmüş! DSP milletvekillerinden aile dostumuz Yücel Erdener’in de ölüm haberini aldık. Ardından Tekirdağ’da oturan Hasan Akarsu’nun annesinin ölüm haberini okudum. Koronada ölüm sayısı 57. Toplam ölüm 3.641.

8 MAYIS 2020 Cuma: Ayhan’ın yaş günüymüş. Telefon ederek kutladım. Ziraat Odası’nda kaydı bulunduğu için Beyceli’ye gitme izni almış. Hazırlık yapıyorlarmış.  İndependent Türkçe’den banka hesap numaramı sordular. Her yazıma 300 TL. telif ödemesi yapacaklarmış. Yazılardan ötürü para almak alışık olmadığım bir şey. Yücel Erdener için Aysel Erdener, annesi için Hasan Akarsu ve ağabeyini bir trafik kazasında kaybeden Aydın Karataş’ı arayarak başsağlığı diledim. Ankara’dan Aynur Yılmaz, Ayvalık’tan Mehmet Doğan aradı. İstanbul’dan Nuri Çolakoğlu telefon etti. “Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal Paşa’nın Rotası” adlı çalışmamız için İzzettin Çalışların (General İzzettin Çalışların torunu) arşivinden de yararlanarak fotoğraflama işine yeni baştan girişmişler. Nuri’nin önerisi üzerine ikimizin adını taşıyacak bu kitabın metnini yazıp göndermiştim.

9 MAYIS 2020 Cumartesi: Hava güneşli ve serin. Bugün de Koronadan 50 kişi ölmüş. Sokağa çıkmak yasak ancak sitenin marketi yarı-açık! Ben de maskemi takıp oradan bir şeyler aldım. Bodrumda açıktaki evrakımı tasnif edip dosyalarına koyarken Hasan Yalçın’ın, Altıncı Filo’nun İstanbul’a gelişlerini protesto etmek için yapacakları gösteriye destek için Gazi Eğitim Müdürlüğüne hitaben yazdığı bir belge elime geçti. Onu “53 Yıl Öncesinden Kalan Bir Belge: Hasan Yalçın Gazi Eğitim Enstitüsünü Mitinge Çağırıyor” başlığı ile yayımladım. Facebook’ta bir arkadaş, düzenledikleri tarih sohbetlerine katılmaya davet ediyor. İşaret ettiği programı indirebilirsem katılacağımı belirttim.

10 MAYIS 2020 Pazar: Bugün saat 11.00-15.00 arası, 65 yaş ve üstü olanlar için evden fazla uzaklaşmadan sokağa çıkma özgürlüğü tanındı. Zaten evin çevresinde gezinebildiğimiz için buna ihtiyacımız yoktu. Bununla birlikte Eskişehir Yolu ile birkaç sitenin arasında kalan yeşil aşanda yürüdüm. Bembeyaz top güllerden bir deste kopardım, akşam kapıdan geçen mahalle muhtarımız Türkân Yezer’e anneler günü armağanı olarak verdik. Anneler günü nedeniyle Fatma, Feride ve Aysel ablaları aradım. Şenal da anneler günü için mükellef bir sofra donatmış. Telefonlaştığımız kişiler “Şenal hanım ne yapıyor?” diye sorduklarında “O tam bir ev kadını oldu” diye cevap veriyorum. Avukatlık, dernekçilik, milletvekilliği döneminde de yemekti, temizlikti ev işlerini ihmal etmezdi. Fakat koronanın eve kapattığı günden beri tam bir ev kadını oldu. Yemek konusunda bütün marifetlerini ortaya döktü! (BİTTİ) (3 Haziran 2020)

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir