4 BUÇUK YAŞINDA. OKUMA YAZMASI YOK. İSTİKLAL MLARŞIMIZI

1 yıl önce
245 kez görüntülendi

4 BUÇUK YAŞINDA. OKUMA YAZMASI YOK. İSTİKLAL MLARŞIMIZI

15/03/2021

   Iğdır’da  okuma yazma bilmeyen 4.5 yaşındaki Hira Kayasaroğlu, İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezbere okuyor.
         Iğdır kent merkezinde yaşayan Dursun Kayasaroğlu, ve  Merve Kayasaroğlu çiftinin 21 Temmuz 2016 Ankara Keçiören doğumlu 4.5 yaşındaki kızları Hira, İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezbere okuması ile dikkat çekiyor.
              

Yaklaşık 1 yıl önce İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezberleyen 4.5 yaşındaki çocuğun hiçbir eğitim almamasına rağmen İstiklal Marşı’nı ezbere okuması görenleri şaşırtıyor. Cep telefonunda oyun oynamak istediği zamanlarda anne ve babasının İstiklal Marşı’nı açıp dinletmesi ve anne ve babanın İstiklal marşını okumaları ile zamanla İstiklal Marşı’nı ezberleyen Hira, güçlü hafızası ile de dikkat çekiyor.
                          Kızının herhangi bir eğitim almadığını anaokuluna gittiğini belirten anne Merve Kayasaroğlu, çocuklarının ilk kez İstiklal Marşı’nı ezbere okuduğunda şaşkınlık yaşadıklarını ifade ederek, ”Kızım yaklaşık 3 yaşındayken babası şiir okurken türkü söylerken ona eşlik ettiğini ve kendisinin de ezbere okuduğunu fark ettik o günden sonra ezberinin güçlü olduğunu görünce ilgilenmeye başladık. İstiklal marşını ezbere okuyacağını düşündük becerdi. İstiklal Marşımızı öğrendi. Şu anda 10 kıtasını ezbere biliyor. “dedi.
               4.5  yaşındaki Hira İstiklal Marşı’nın yanında Bayrak şiirinin ezberlemiş durumda türkü söylüyor. Bahattin Karakoç’un “Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman” şiirini ezbere okuyor.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık