28 YIL ÖNCE HAYDAR ALİYEV’E DEDİM Kİ:

1 yıl önce
950 kez görüntülendi

28 YIL ÖNCE HAYDAR ALİYEV’E DEDİM Kİ:

22/12/2020

28 YIL ÖNCE HAYDAR ALİYEV’E DEDİM Kİ:  “TARİH SİZE ATATÜRK  OLMA FIRSATI VERDİ!”

Bundan 28-29 yıl önceydi, Ermenistan Rusya’nın açık desteğiyle, Karabağ’ı’ işgal etmişti.  Silah, asker ve savaş konusunda deneyimi bulunmayan Azerbaycan o günkü koşullarda bu işgale gerektiği şekilde karşılığı verememişti.

Tam da bu tarihlerde Merhum Azerbaycan Devlet Başkanı; SN.HAYDAR ALİYEV Türkiye’ye gelmiş, Karabağ  işgaliyle ilgili Ankara’nın Kavaklıdere semtindeki  bir otel salonunda bilgilendirme-dayanışma  toplantısı düzenlemişti. Karabağ’daki  Ermenistan işgalineRusya’nın yardım vedesteğini; savaşı,can kayıplarını ve  büyük göçü (kaçkınları) anlatmıştı.

Daha sonra sözü; heyetinde yar alan, Azerbaycan’ın dünyaca tanınan büyük şairi; BAHTİYAR VAHAPZADE’ye teslim etmişti.  Bir şair hissi ve duyarlılığıyla Karabağ işgalini,o vahşeti, kıyımı katılımcıların yüreğine dokundurarak şair diliyle anlatmıştı. O konuşmanın üzerimdeki sarsılmaz etkisiyle karabağ’da asker olmayı, vuruşmayı aklımdan geçirmiştim.

Oysa ben, öğretim görevlisiydim, yaz tatilinde kısa dönem (3,5 ay) yedek subay olarak askerliğimi yapmış ve sezon sonu da esas görevime dönmüştüm. Askerlikte iki kez atış yaptırmışlardı,  ikisini de hedefe tutturamamıştım, yani karavana.  Komutanım; “Aman hoca yanlışlıkla arkadaşlarına hedef alabilirsin yeter artık atış yapma” diye silahı elimden almıştı.

Bu vaziyette daha silah tutmasını bilmeyen birisi olarak Karabağ’a  gitsem bile bir işe yaramayacaktım. Olsun ama, bir haksız savaşa, bir işgale karşı;  içimin taaa derinliklerinden gelen o karşı koyma duruşuna hatırlarım.

Her neyse konumuza  dönelim; Toplantı sırasında kulaklarım konuşmacılarda olsa da  gözlerim hep Büyüş Şair; Bahtiyar Vahapzede’ninüzerindeydi. Şiirlerinden, ülke sevgisinden emeğe saygısından ve gerçekcilğinden çok etkilendiğim bir şairdi.   Toplantı bitip de ALİYEV ve VAPAPZADE  kalabalığın arasından geçerken;  her ikisine de yanına yaklaşmayı başarmıştım. Gür bir sesle şunu söylediğimi çok iyi hatırlıyorum:

  • “Sayın Başkanım Karabağ’daki bu işgal size; Atatürk olma fırsatını da sundu aynı zamanda”Haydar ALİYEV bu sesimi duymuş, tebessümle karşılık vermiş; Ünlü şair Vahapzade ise; coşku ve heyecanıma teşekkür edercesine bir yüz ifadesiyle,omuzumu dokunmuştu.
  • Aradan yaklaşık 28- 29 il geçti. O toplantıyı, o konuşmaları ve o sözümü hiç unutmadım.
  • Bu gün gerek Başkan Haydar ALİYEV ve gerekse;Büyük Halk Şairi, Bahtiyar VAHAPZADE   hayatta yoklar ama, onlar bulundukları yerde Karabağ’ın geri kazanıldığını hissetmiş, başlattıkları o muhteşem hareketin Karabağ’ın kazanımı ile sonuçlandığını hissetmenin huzurunu yaşamaktadırlar,sanırım.
  • Oğul ALİYEV  28 Yıl önce  babasının başlattığı hareketi sonuca ulaştırarak, Karabağ’ıtekrar ülke topraklarına katarak büyük bir başarı elde etmiştir.

Karabağ kazanımı sadece 28 yıl önce işgal edilmiş topraklarının geri kazanımı değil; aynı zamanda Kafkas  ülkeleri ve özellikle de Türkiye’inin daha çok da Iğdır ekonomisinin olumlu etkileneceği bir gelişimin de başlangıcını  oluşturacaktır.  Tabi ki Karabağ başarısının tek sonucu Ekonomik değil; işin güvenlik ve stratejik boyutları da var ve bu kısımlar da en az ekonomik boyutu kadar önemlidir. Bir başka yazımda Ekonomi gözlüğümü takıp,Karabağ kazanımının, Kafkasya ve Türkiye Ekonomisine (Bu ara Iğdır ekonomisine) neler katacağı konusundaki görüşümü paylaşacağım. Korona kapımızı çalmazsa tabiiii…

The following two tabs change content below.
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık