BİR PORTRE: AHMET SAİT SADRETTİN TÜRKAN  -TUZLUCA BELEDİYE BAŞKANI

1 ay önce
1.785 kez görüntülendi

BİR PORTRE: AHMET SAİT SADRETTİN TÜRKAN  -TUZLUCA BELEDİYE BAŞKANI

BİR PORTRE: AHMET SAİT SADRETTİN TÜRKAN  

   TUZLUCA BELEDİYE BAŞKANI

Özgeçmişi dolu bir insan. Siyasete de yabancı değil. Baba Mehmet Emin Türkan 1973 ve 1989 yerel seçimlerinde belediye başkanı olmuş. Yani aileden, ocakta yetişmiş bir siyasetçi.

         Ahmet Sait Başkan son derece uzun boylu, atletik yapılı, sağlam bünyeli karizmatik bir kişilik.

Vücut yapısının tam tersine ince ruhlu, yumuşak, ılımlı, sevecen ve hoşgörülü bir karakteri var.

         2009 seçimlerinde Belediye Başkanı seçildi. Birçok ilklere imza attı. Tuzluca’nın çehresini değiştirmeye başladı.

         Başkanlığı süresinde hep mercek altında tuttum. En büyük ve önemli özelliği parti ayrımcılığı yapmayıp hizmete odaklanmasıydı. Bu özelliği onun ikinci kez seçilmesini sağladı.

Tuzluca hizmeti unutmamış ahde vefa göstermişti.

Başkan özgeçmişinde görüleceği üzere, Dağ Komando Tim Komutanı olarak askerliğini yapmış. Bunu sivil hayatına da yansıtarak bakıyorsun zorlu bir dağa bayrak dikiyor. Veya romantik bir çiftin nikahını dağ zirvesinde kıyıyor.

       

 

Özel sektör kariyerinin ve özel sektörün ona kazandırdığı halkla ilişkiler ve tanıtım konularında ise tam bir uzman. Gönüllere olduğu kadar gözlere de hitap ediyor. Yüce gönüllü içyapısı onu halkın içinden, halkla yaşayan ve onların gönüllerine dokunan bir asil davranışa götürüyor.

Nikahını kıydığı yeni evli çiftler ile barbaşı tutuyor, serada sebze üretimine katılıyor. Bir bakıyorsun sokak yavrularına mama-süt veriyor.

Onca iş yoğunluğu arasında buna nasıl fırsat buluyor. Zamanı demek ki çok verimli ve ölçülü kullanıyor.

Çok ilginç plan ve projeleri ile gündemde kalan Başkanın en son yaptığı ise beni bile hayrete düşürdü. Ki ben zor beğenen, hep eleştiren, her şeye muhalif olmakla tanınan birisiyim. Başkan bu sefer beni bile şaşırttı.

Nasıl mı?

Iğdır’ın seçilmiş belediye başkanlarını, parti farkı gözetmeksizin Tuzluca’da topla. Ne var bunda demeyin. Normal şartlar altında birbirlerine selam -sabah vermekten kaçınan birçok başkanı aynı çatı altında toplamak. Bunu düşünmek ve hayata geçirmek bile başlı başına bir sosyal mühendislik başarısıdır.

Devamı daha da ilginç. Belediyeler Birliği Iğdır İl Başkanlığına ittifakla seçiliyor.

Tuzluca sonuçta bir ilçe ama ön alıyor başkan ve karizmasını sempatisini hizmetlerini güvenirliğini ve daha birçok sosyal niteliklerini bilen başkanlar onu seçiyorlar.

Denilebilir ki o gençtir. Enerjiktir. Çalışkandır. Bu ve benzeri nedenlerle onu başkanlığa uygun gördüler. Hakkını verdiler.

O müthiş bir zeka örneği vererek sloganı patlatıyor:

Partimiz IĞDIR, ideolojimiz HİZMET!!!

      Kimin itirazı olabilir ki.

 

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık