20/OCAK YANVAR KATLİAMI ANILDI

1 yıl önce
173 kez görüntülendi

20/OCAK YANVAR KATLİAMI ANILDI

22/01/2021

Sovyet askerleri tarafından 20 Ocak 1990’da Azerbaycan ‘da İşlenen ve tarihe ’20 Ocak Bakü Katliamı’ olarak geçen kanlı olayların yıldönümü dolayısıyla Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği  ve Ülkü Ocakları tarafından anma programı düzenlendi.
              Iğdır’da Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım Bulvarında düzenlenen anma programı şehitler için saygı duruşu ve  Ehli Beyt alimler Derneği üyesi Hoca Behlül Salmanlı’nın Kuran-ı Kerim Okunmasıyla başladı.

               Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel başkan yardımcısı Serdar Ünsal,” 20 Ocak olayları Ermenistan ve Sovyet ordularının fark gözetmeksizin onlarca masum insanı katlettiği gündür. 20 Ocak-Azerbaycan Kahramanlık Destanı…Hürriyet.. Hürriyet !! Diye haykıran Türklerin şehit edildiği gün.. Bundan 31 sene önce Azerbaycan’ da bağımsızlık mücadelesi verildi ve bir kahramanlık destanı yazıldı. Sokaklara dökülen halk, tüm dünyaya “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” diye haykırdı…
          70 yıllık esaret canlarına tak demiş ..Artık özgür bağımsız olmak istiyorlar 3 renkli bayraklarının dalgalanışını seyretmek istiyorlar… Yıl 1990. Aylardan Ocak. 19’u 20’ye bağlayan gece (Kanlı Ocak, Gara Yanvar)Bakü’de kızılca kıyamet kopmaktadır. 35.000 kişilik ağır silahlarla donatılmış alfa birlikleri ve DTK-a adlı özel imha birlikleriyle Moskova Azerbaycan’ın başşehrini işgale başlamıştır. İşgal operasyonunun adı “UDAR”dır.T-72, T-80 ve BMP-3 tankları Bakü’de Azatlık Meydanı’nı kuşatmıştır.       
“Mehmet Emin Resülzade’nin  dediği gibi “BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ”Diyen Azerbaycan Türkleri 70 yıldır sandıklarında sakladıkları   3 renkli bayraklarını çıkararak azaldık meydanında dalgalandırmışlardır.
      Azerbaycan halkı bağımsızlık yolundan vazgeçmez. Neye mal olursa olsun Azerbaycan bağımsız olacaktır. Her yerde 3 renkli bayrağımız dalgalanacaktır. Gün bağımsızlık günüdür. Sovyet imparatorluğu dağılıyor.Tek dişi kalmış  canavardır. Yapacağı bir şeyi yoktur. Yaşasın bağımsız hür Azerbaycan ” 20 ocak karanfillerin ağladığı gün..Yüreklerin yandığı gün..Ağla karanfil ağla Türklük dünyası denildiği gün..Türk’ün Türk’ ten başka dostunun olmadığı (satılmış ve hainler hariç)gün..Bu günü hiçbir Türk unutmayacaktır….20 Ocak katliamını unutmayacağız.Sovyetlerin tarihine kara bir leke olarak geçmiştir.Bugün Allaha çok  şükür işgal altındaki topraklar  kurtarılmıştır.”dedi.
          Ülkü Ocakları başkanı Mutluhan Kaşkar’da,  Yıl 1990, aylardan ocak, gecenin soğuk ve kör vakti…Ayaza çekmiş Bakü’de kızıl kıyametin koptuğu bir gün…Azatlık Meydan’ı Rus tankları ve özel Alfa timleri tarafından kuşatılır. Haberi duyan Azerbaycan Türk’ü gardaşlarımız yataklarından fırlayıp tankların üstüne yürür. Katliam birkaç gün devam eder. 87 yaşındaki Süreyya Babayeva’dan 14 yaşındaki Ilgar İbrahimova’ya kadar yüzlerce kardeşimiz şehadet şerbetini içer. 20 Yanvar, karanfillerin ağladığı, yüreklerin parçalandığı gündür.20 Yanvar, Azerbaycan Türk’ünün katledildiği, ezildiği gündür.20 Yanvar, Azerbaycan Türk’ünü küllerinden doğuracak ilk kıvılcımın çakıldığı gündür.20 Yanvar, Bir kez yükselen bayrak bir daha inmez diyen Azerbaycan Türk’ünün bağımsızlığa koştuğu gündür.20 Yanvar, Azerbaycan şehitlerinin kendi kanlarıyla komünist ideolojiyi tarihin çöplüğüne attığı gündür.20 Yanvar, bağımsızlık ateşini alevlendiren, Sovyet Rusya’nın çöküşünü hızlandıran gündür.20 Yanvar, Türk’ün bir kez daha şaha kalktığı gündür.Azerbaycan Türk’ü gardaşlarımız Rus ve Ermeni devletleri eliyle birçok kez katliama uğramışlardır. şeklinde konuştu.
                Daha sonra misafirler 20 Ocak olaylarını anlatan resim sergisini gezdiler.
               Sunuculuğunu Naciye Parlar’ın yaptığı Programa Melekli belediye başkanı Eray Coşar, Ticaret Borsası Başkanı  Serhat Kumtepe, Türk Eğitim Sen İl başkanı Ali Arslan, Kafkas Çeçen Derneği başkan yardımcısı Yaşar  Çeçen, İYİ parti merkez ilçe  başkanı Sadık Uca, Kadem başkanı Hayrunisa  Bakkıran, Eski Zabıta Müdürü Erdal Bagane, Türkav Başkanı Kurban Parlar,  Iğdır Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliğini yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar, Türkiye Azerbaycan Derneği Iğdır şube başkanı İlteriş Taşkınsu, Ak Parti İl  başkan yardımcısı Baycan Çalışkan, MHP Tuzluca ilçe  başkanı Umut  Ada davetliler katıldı.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık