18 BİN KAYSI FİDANI KURUMAYA TERKEDİLDİ

1 ay önce
253 kez görüntülendi

18 BİN KAYSI FİDANI KURUMAYA TERKEDİLDİ

 18 BİN KAYSI FİDANI KURUMAYA TERKEDİLDİ

18/06/2021

        İki gündür yoğun bir baskı altındayım. Aklı başında görüştüğüm konuştuğum herkes

        -Hocam ÜNİT tesislerindeki binlerce ağaç kuruyor. Bunun sahibi, bakanı ilgileneni yok mudur? Sen dile getir deyip duruyorlardı.

        Konuyu ilgili sayabildiğim yetkililer ile konuştum. Oranın bir özel mülkiyet olduğunu kurum, belediye veya devlet olarak yapacak bir şeylerinin olmadığını söylediler.

        Ancak ben zihin jimnastiği yaparak yasalarda yazmasa bile bir çözüm yolu bulunabilir mi dedim.

        Orası adeta bir kent ormanı. Dile kolay 18 bin ağaç. Iğdır’ın oksijen deposu orası. Ağaçları kurutmadan bir şey yapılamaz mı diye beynimi yaktım adeta.

        Bakım ve sulamasını belediye, özel idare veya valilik karşılasa, kaysısından da elde edilecek gelir kuruma kalsa ve ya özel olarak bir vatandaşa verilse, bakımını, sulamasını yapsa ve gelirini de alsa, ağaçlar kurtulsa.

        Konuyu bizzat Vali Bey ile yüz yüze görüştüm. Hem durumu arz ettim hem de olası çözüm yollarını. Not aldı. İlgileneceğini söyledi. Biraz içim rahatladı.

        Ardından ÜNİT Genel Müdürü Sıddık Bey ile telefonla görüştüm. Derki:

        Biz oraya 18 bin fidan diktik. Ancak hepsi aşısızdı. Aşı koydurduk. 6 bin fidan ancak aşı tuttu. Bakımı, ilaçlaması sulaması büyük bir masraf. Ama ağaçlar ürün vermiyor. Verdiği de yapılan harcamanın az bir bölümünü karşılıyor. Biz profesyonel bir şirketiz. Kâr amaçlı çalışırız. O kaysılar bizim için kârlı değil. Bu nedenle kurumaya bıraktık. Özel ya da resmi bir kuruluşun bunlara bakması filanda düşünülemez.

         Kamuoyuna ve bu konuyu önemseyen, duyarlılık gösteren herkese teşekkür ederek duyuruyorum.

        Gönlümüz elvermese de durum bu.

Aşağıdaki iki sekme aşağıdaki içeriği değiştirir.

Akay AKTAŞTarafından gönderilen en son gönderiler

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık