TUZLUCA BELEDİYE BAŞKANI: HALKIN İSTEĞİ ÜZERİNE AK PARTİYE GEÇTİM

1 yıl önce
249 kez görüntülendi

TUZLUCA BELEDİYE BAŞKANI: HALKIN İSTEĞİ ÜZERİNE AK PARTİYE GEÇTİM

TUZLUCA BELEDİYE BAŞKANI: HALKIN İSTEĞİ ÜZERİNE AK PARTİYE GEÇTİM

04/10/2021

Geçtiğimiz cumartesi günü, Tuzluca Belediye başkanı A.Sait Türkkan basına bir kahvaltı verdi. Katılım yoğundu. Bol bol resimler çekildi ama ben iki gündür gazeteleri tarıyorum, kahvaltı ile ilgili tek kare bulamadım. Diğer görüntüleri ise birkaç gün önce kendim çekip, yazdığım için yeniden o konulara girmeyeceğim.

Kahvaltıda başkana tek bir soru sordum. Benden başka da kimse sormadı zaten. Sorum Şuydu:

-Iğdır gibi küçük yerlerde partilerden ziyade kişiler önemli olur. İstediği partiden yer bulamayan siyasetçiler, seçildikten sonra genellikle iktidar partisine geçerler. Geçmişte Hüseyin Akbulut, Adil Aşırım, Ali Güner, özellikle Karakoyunlu ve Aralık Belediye başkanları…hep iktidar partisine geçmişlerdir. Siz de Saadet Partisinden kazandınız ve AK Partiye geçtiniz. Ne ilksiniz ne son ama burada seçmene ve partiye de vefasızlık yapılmış olmuyor mu? Başkan:

         -Dedikleriniz doğrudur hocam. Ben Saadet Partisinden seçildim. Ancak hepinizin bildiği gibi AK Partiden daha önce seçilmiştim. Bir kez daha aday olmak istedim ama olmadı. Bunun üzerine Saadet Partisinden aday oldum. Halkımızın teveccühü ile seçildim. Kadirşinas seçmen beni tercih etti. İki yıl kadar da bağımsız kaldım. Küçük belediyelerin imkanları sınırlıdır. Merkezi hükümet desteği olmayınca hizmet vermek adeta imkansızdır. Bize gelen tahsisat ancak personel giderlerine yetiyor. Bu durumda yeni plan ve projeleri hayata geçirmek imkansızdır. Zira kaynak yoktur. Belediyemizin geliri üç beş kuruşu dahi bulmaz. Bu nedenle seçmenlerimin de görüşünü alarak AK Parti’ye geçmek istedim. Ali Kemal Ayaz İl Başkanı olduktan sonra bu isteğim uygun görüldü ve AK Partiye geçtim.

Esasen benim siyasi görüşümde bu partiye yakın ve yatkındır. Zaten seçildiğim Saadet Partisi de aynı gelenekten gelmedir.

Ancak AK Partiye geçtim diye de öyle bir nakit akışı olmadı. Ama Ali Kemal Ayvaz Başkanımın girişimleri ve destekleri sonucu, itfaiye aracı, çöp konteynırları hibe olarak temin edildi. Millet Bahçesi gibi büyük ve çok güzel bir projeyi Erzurum Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Yollarımız asfaltlandı. İktidarın bize bu destekleri oldu. Bunlar bile parti değiştirmemizin ne kadar isabetli olduğunu gösterir.

Hizmet odaklı başkanın dedikleri özetle böyle. Burada ben ne siyasileri yargılıyorum ne de parti değiştirmeleri üzerine olumlu olumsuz diyecek bir şey görüyorum. Mesele sistemdedir. Sistem merkezi otoriteyi ön plana alıyor ve küçük belediyelerde mahkum oluyor. Ahmet Sait Türkkan gibi hizmet etmek isteyen belediye başkanları da doğal olarak seçildikleri partiden ayrılıp iktidar partisine yöneliyorlar.

Sistem küçük belde başkanlarını hizmet istiyorsan iktidar partisine geç diyor.

Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Türkkan’ın yaptığı da budur.

The following two tabs change content below.
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık