Bahçeşehir Koleji’nden Tuz Mağarasına Gezi

1 yıl önce
133 kez görüntülendi

Bahçeşehir Koleji’nden Tuz Mağarasına Gezi

Bahçeşehir Koleji’nden Tuz Mağarasına Gezi

01/10/2021

Iğdır Bahçeşehir Koleji 10. sınıf öğrencileri Coğrafya ders konusu olan kayaçlar ve topoğrafya konusu ile ilgili olarak Tuzluca ilçesindeki Tuz Mağarasına gezi düzenledi.
Tuz Mağarasında ki tuzun nasıl oluştuğu, nerelerde kullanıldığı hakkında bize bilgi veren coğrafya öğretmeni Turgut TEK;

Tuz madeni Türkiye’nin 100 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek durumda. Maden ocağı 2005 yılında özelleştirildi. Üretilen tuz Nahcivan-İran-Azerbaycan’a ihraç edilmekte. Günümüzde ise tuz mağarasının bir kısmını Iğdır Üniversitesi tarafından Rehabilitasyon Merkezi olarak kullanılmasına karar verildi. Bu konuda çalışmalar var ve  devam ediliyor.

Iğdır Üniversitesi çalışanı olarak madende bulunan Şerif Başaran da Rehabilitasyon Merkezi çalışmaları hakkında gerekli bilgiler verdi.
Bahçeşehir Koleji yetkilileri ise;
Öğrencilerin yerinde  görerek,yaşayarak öğrenme modelinden esinlenerek bulunduğu coğrafyanın  sunduğu imkanları değerlendirip, öğrencilere akademik olarak ders programı dahilinde öğrettikleri, ayrıca görsel pekiştirme çabası içerisinde olduklarını belirtti.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık