İŞ BANKASI PERSONELİ ATA’NIN HUZURUNDA

1 yıl önce
807 kez görüntülendi

İŞ BANKASI PERSONELİ ATA’NIN HUZURUNDA

İŞ BANKASI PERSONELİ ATA’NIN HUZURUNDA

26/08/2021

 

        26 AĞUSTOS Türk tarihinin çok önemli günlerinden biridir.

        Bu tarihte yalnızca Malazgirt, Dumlupınar gibi zaferler kazanılmamıştır. Yüce ATATÜRK : “Askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferler ile taçlandırılmadıkça zafer tam kazanılmış olamaz” demiştir.

        1924 yılında İzmir İktisat Kongresinde banka kurma ihtiyacı dile getirilmiş ve fakat o gönün Türkiye’sinde bunun ne kadar zor olduğu da bilinmektedir.

        Atatürk bu konuyu Celal Bayar’a açar ve bir banka kurulmasını önerir.

        O tarihe kadar Türkiye’de milli banka yoktur. Olanlarda gayrı müslimlerindir.

        İlk Milli Bankamız böyle kurulur. Kuruluş tarihi de 26 AĞUSTOS 1924’tür. Askeri zaferi pekiştirmek için atılan bu iktisadi adım da aynı güne denk getirilir.

        Bu gün İş Bankası yurdumuzun en büyük ve öncü özel bankasıdır.

        Bu nedenle bütün İş Bankası şubeleri 26 AĞUSTOS Tarihinde ATA’nın huzuruna çıkar ve çelenk koyarak şükran ve minnetlerini dile getiririler.

        Bu cümleden olmak üzere, Iğdır İş Bankası Müdürü  hemşerimiz genç dinamik ve bankacılığı pek iyi bilen Mustafa Yıldız başta olmak üzere personeli ATA’nın huzuruna çıkmış ve çelenk koyarak bu güzel günü anmışlardır.

İŞ Bankası Iğdır Şubesi 23 MAYIS 1953 yılında açılmıştır.

Iğdır İş Bankası Şubesi

Şubenin ilk binası da Migros hizasında faaliyete geçmiştir. Ve bizlerde bankanın tasarruf ve yatırım demek olduğunu o demir kumbaralara sarı 25 kuruşlarımızı, harçlıklarımızdan keserek atarak biriktirir ve gururla bankaya götürüp yatırırdık. O kuruşlar damlaya damlaya göl olur misali ülkemiz yatırımlarına kaynak olurdu.

 

Kısa tarihçe:

Vatanı kurtaracak ve yükseltecek tedbirlerin başında olarak halkın doğrudan itibar ve itimadından doğup meydana gelen tam manasıyla modern ve milli bir banka kurulması…” 1924 yılının Temmuz ayında Bakanlar Kurulunu toplayan Mustafa Kemal, milli bir banka kurulması konusundaki arzusunu böyle dile getirmiştir. Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olan İş Bankası, Atatürk’ün direktifleriyle İzmir Birinci İktisat Kongresi’nde alınan “büyük sermayeli milli bir tedavül bankası teşkil edilerek sermayesinin yalnız ahali tarafından temini kabil olmadığı takdirde bir kısmının hükûmet tarafından hisse senedi satın alınmak suretiyle temini ve mütebaki sermayenin münhasıran Türklere aidiyeti” kararı doğrultusunda Celal Bayar’ın liderliğinde Ankara’da 10 personel ile hizmete başlamıştır. 1924 yılının sonlarında İstanbul Şubesi, 1925 yılında ise İzmir ve Bursa Şubeleri açılmıştır.

İş Bankası Kurucuları

 

250.000 lirası ödenmiş 1 milyon lira sermaye ile 26 Ağustos 1924’te tek şube olarak kurulan İş Bankası, 8 kişilik bir kadro ile işe koyulmuştur. Bankanın kurucuları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün yanı sıra taahhüt ettikleri sermayenin en az %10’unu ödeyen 36 kişi bulunuyordu. Tüm Hindistan Müslüman Birliği tarafından Türk Kurtuluş Savaşı‘na destek amacıyla gönderilen paradan geriye kalan 250.000 lira, Atatürk’ün bankaya sağladığı sermayeyi oluşturdu.

Kuruluşundan itibaren bankacılığın yanı sıra ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda yatırımlara da girişen İş Bankası, şeker, cam, dokuma sektörlerinde yer almış, maden, liman, kömür işletmeleri gibi çok çeşitli alanlarda iştiraklere girişmiştir. 1927 yılında İtibar-ı Milli Bankası ile birleşmiş ve sermayesini 4 milyona yükseltmiştir. 

 

En küçük tasarrufu değerlendirmek ve kalkınmaya aktarmak üzere kurulan İş Bankası, Türk toplumunda tasarruf bilincinin yerleşmesi ve gelişmesinde büyük rol oynamış, 1928 yılında Türkiye’ye ilk kumbaraları getirmiştir. 

İş Bankası Kumbarası

 

Takip eden yıllarda İş Bankası ülke genelinde şubeler açarak büyümeye başlamıştır. 1932 yılında Hamburg-Almanya ve İskenderiye-Mısır şubelerini açarak yurt dışında şube açan ilk Türk bankası olmuştur.[ 1950’lerde İş Bankası iştirak portföyünü genişletmiştir. Bankanın iştirakleri Türk sanayinin itici gücü olurken, imalat sektörleri başta olmak üzere pek çok iş koluna yatırım yapılmış ve finansman sağlanmıştır. 1960’lı ve 1970’li yıllarda şubeleşmeye hız veren İş Bankası 1980’li yıllarda yurt dışındaki şube ağının gelişmesine özel önem vermiştir. 1980’li yıllarla birlikte, İş Bankası çok kanallı bankacılık vizyonu doğrultusunda geniş bir yelpazede müşterilerine hizmet sunmaya başlamıştır. 1982 yılında ilk ATM’leri Türkiye’ye getiren İş Bankası aynı zamanda “bankamatik” adının bir marka hâline gelmesini de sağlamıştır. 1991’de hizmete sunulan “Mavi Hat” ve 1997 yılında ilk internet şubesinin kullanıma açılmasıyla, İş Bankası bu alanda öncü bir rol üstlenmiştir. O yıllardan itibaren İş Bankası, sunulan hizmetlerin kalitesi ve çeşitliliğini müşterilerinin istekleri ve beklentileri doğrultusunda arttırmak için gerek AR-GE faaliyetleri gerekse yeni teknolojilerin kullanılması ile ilgili çalışmaları yürütmektedir.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık