12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı Düzenlendi

1 yıl önce
185 kez görüntülendi

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı Düzenlendi

12/03/2021

12.03.2021Valimiz Sn. H. Engin Sarıibrahim, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz organizesinde düzenlenen anma programına katıldı.
Kültür Merkezinde düzenlenen programa Valimizin yanı sıra il protokolü, kurum amirleri, vatandaşlar, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program, edebiyat öğretmeni Serdar Gül’ün günün anlam ve önemini belirten konuşması, Valimiz Sayın H. Engin Sarıibrahim’in konuşmaları, Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı kısa video gösterimi, öğretmen Osman Macit tarafından “Zülmü Alkışlayamam” isimli şiirin okunması, “On Kıta Bir Vatan, İlelebet İstiklal” oratoryosunun gösterimi ile resim, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle program son buldu.
Programda, ilimizde ve ülkemizin dört bir yanında İstiklal Marşı’mızın 100. yılının büyük bir gururla idrak edildiğini ifade ederek sözlerine başlayan Valimiz Sn. H. Engin Sarıibrahim, “Kahraman milletimizin; vatanı, bağımsızlığı, milli ve manevi değerleri uğruna ortaya koyduğu destansı mücadeleyi en veciz şekilde anlatan İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. yıl dönümünü büyük bir gururla idrak ediyoruz. Vatan şairimiz Mehmet Âkif mısralarında, milletimizin bağımsızlık arzusuna, kutsal değerleri uğruna verdiği mücadeleye tercüman olmuştur. ‘Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı Yılı’ olarak ilan edilen 2021 yılında, Âkif’in ortaya koyduğu milli ve manevi değerleri, genç kuşaklara aktarma yolunda gösterdiğimiz gayreti sürdüreceğiz.” şeklinde konuşmasını sürdürdü.
Mehmet Akif’in ‘Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.’ sözünü hatırlatarak konuşmasına devam eden Valimiz Sn. Sarıibrahim,  “Bizler, sizlerle beraber ortak bir başarı için, ortak bir inanç için, yürekleri toplu attırmak için elimizden gelen gayreti, çabayı sarf edeceğiz. Ruhumuzun son damlasına kadar çalışacağız. Hep birlikte yapabileceğiz ne varsa bunu ortaya koyacağız. O zaman, bu milletin yüreğinin toplu attığını göreceğiz.” dedi.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık